Sosyal Bilgiler Sitesi - Sosyaldeyince.com
..:: Bilgiye Atılan Adım ::..


Sosyaldeyince.com Akıllı Telefon Uygulaması Google Play Store^de yayında.

Sütçü İmam

Başlatan Sosyaldeyince, 17 Aralık, 2018, 19:26

« önceki - sonraki »

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Sosyaldeyince

17 Aralık, 2018, 19:26 Son düzenlenme: 17 Aralık, 2018, 20:11 Sosyaldeyince
Sütçü İmam


Sütçü İmam Kimdir?
Fransızlar, 30 Ekim 1919 tarihinde Maraş'ı işgal etti. Fransızların Mısır ve Suriye'den getirdiği Ermeniler, Türklere saldırarak taşkınlık yapmaya başladılar.
Sütçü İmam
Sütçü İmam'ın attığı ilk kurşun Maraş'taki Millî Mücadeleyi başlattı. 20 Ocak 1920 tarihinde kaledeki Türk bayrağının indirilmesi üzerine direniş büyüdü.

Fransızlara ve Ermenilere karşı kahramanca savaşan halka destek olmak amacıyla Mustafa Kemal Paşa, bu cepheyle başından sonuna kadar yakından ilgilendi. Şehirden gelen raporlarla olayları günü gününe takip etti. Buradaki Kuvayi Milliye birliklerini teşkilatlandırmak üzere Kılıç Ali, Yörük Salim ve Binbaşı Suzi Bey'i gönderdi. Bu direniş karşısında tutunamayan Fransızlar ve Ermeniler, 12 Şubat 1920 tarihinde Maraş'tan çekilmek zorunda kaldılar.

Henüz Büyük Millet Meclisi açılmamışken Maraş'ta Millî Mücadele'nin ilk başarısı elde edilmiştir.
Maraş'a, halkının Millî Mücadele'de gösterdiği kahramanlık sebebiyle, TBMM tarafından 7 Şubat 1973 tarihinde "Kahraman" unvanı verilmiştir.

Sütçü İmam 1878 yılında doğdu. Süt satarak geçimini sağladığından Sütçü İmam olarak tanındı. 31 Ekim 1919 tarihinde Maraş'ta düşmana ilk kurşunu attı. Düşmanın Maraş'tan kovulmasından sonra savaşta gösterdiği kahramanlıklardan dolayı Belediyede görevlendirildi. Maraş Kalesi'ndeki topun idaresi de kendisine verildi. Bir top atışı sırasında barutun, ısınan namludan dolayı erken ateş alması üzerine, vücudunda yanıklar oluştu. Sütçü İmam tedavi altına alındıysa da 25 Kasım 1922 tarihinde vefat etti.

share button   
Sosyaldeyince.com sosyal bilgiler sitesi

site tanıtım
 

Özetler 5.Sınıf - 6.Sınıf - 7.Sınıf - 8.Sınıf . . : : : . . Etkinlikler 5.Sınıf - 6.Sınıf - 7.Sınıf - 8.Sınıf
Sunular 5.Sınıf - 6.Sınıf - 7.Sınıf - 8.Sınıf