Sosyal Bilgiler Sitesi - Sosyaldeyince.com
..:: Bilgiye Atılan Adım ::..


Sosyaldeyince.com Akıllı Telefon Uygulaması Google Play Store^de yayında.

Zimem Defteri

Başlatan Sosyaldeyince, 01 Ocak, 2019, 12:32

« önceki - sonraki »

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Sosyaldeyince

01 Ocak, 2019, 12:32 Son düzenlenme: 01 Ocak, 2019, 12:33 Sosyaldeyince
Zimem Defteri


Zimem, kelime olarak borç anlamına gelir. Zimmet kelimesinin çoğuludur. Zimem defteri borçluların borçlarının yazılı olduğu deftere verilen addır.
Zimem Defteri
Osmanlı döneminde zenginler, hali vakti yerinde olanlar bakkal, manav, kasap gibi esnaf dükkanlarına girerek veresiye defterinde borcunu ödeyemeyenlerin veya geciktirenlerin borçlarını öderdi. Eğer borcunu ödeyemeyen bulamazlarsa borçların tamamını veya borç defterinin sayfalarını rastgele açıp bazılarının borçlarını öderlerdi.

Ödedikten sonra "Allah Kabul Etsin" der dükkandan çıkarlardı. Ne esnaf tanırdı borcu ödeyeni ne de borçlu. Borçları ödeyende kimin borçlarını ödediğini bilmezdi. Zamanla bu davranışın ismi "Zimem Defteri" diye kaldı.

Bu örnekler, başarının sırrının yardımlaşma ve dayanışmada olduğunun en güzel delilleri. Sırf Allâh rızası için yapılan, içine zerre kadar gösteriş girmeyen hareketler ve davranışlarla dolu böyle bir düzen ve toplumda elbetteki kolay kolay ne hırsızlık olur, ne de suç işlenir.

Zimem Defterleri, sadaka taşları, askıda ekmekler, kışın yırtıcı hayvanların köylere saldırmaması için hayvan etleri ve buna benzer sosyal davranışlar Osmanlı Devleti'nin ne kadar büyük bir medeniyet oluşturduğunun göstergesidir.

share button   
Sosyaldeyince.com sosyal bilgiler sitesi

site tanıtım
 

Özetler 5.Sınıf - 6.Sınıf - 7.Sınıf - 8.Sınıf . . : : : . . Etkinlikler 5.Sınıf - 6.Sınıf - 7.Sınıf - 8.Sınıf
Sunular 5.Sınıf - 6.Sınıf - 7.Sınıf - 8.Sınıf