Sosyal Bilgiler Sitesi - Sosyaldeyince.com
..:: Bilgiye Atılan Adım ::..

Preveze Deniz Savaşı Videosu

Başlatan Sosyaldeyince, 29 Aralık, 2016, 17:31

« önceki - sonraki »

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Sosyaldeyince

29 Aralık, 2016, 17:31 Son düzenlenme: 14 Eylül, 2017, 11:53 Sosyaldeyince
Preveze Deniz Savaşı Videosu
Barbaros Hayrettin Paşa komutasındaki Osmanlı donanması 27 Eylül 1538'de Andrea Doria komutasındaki haçlı donanmasını yenerek Akdeniz'deki üstünlüğü ele geçirmiştir.


Barbaros Hayrettin Paşa kaptanıderya olduktan sonra yeniden düzenlediği Osmanlı donanması ile Akdeniz'e açıldı.
Preveze Deniz Savaşı
Osmanlı donanmasının Akdeniz'de daha fazla güçlenmesini istemeyen İspanya, Portekiz, Papalık, Venedik ve Malta aralarında ittifak yaparak büyük bir Haçlı donanması meydana getirdiler. Osmanlı ve Haçlı donanmaları Adriyatik Denizi'nde Preveze önlerinde karşılaştı.
Haçlı donanması gerek gemi gerekse asker sayısı bakımından Barbaros Hayrettin Paşa'nın komuta ettiği Osmanlı donanmasından çok daha üstün durumdaydı. Ancak Barbaros üstün denizcilik tecrübesi ile düşman donanmasının ağır gemilerden oluşmasından yararlanarak hafif ve hızlı hareket eden donanmasıyla büyük bir zafer kazandı. Haçlı donanması önemli kayıplar vererek geri çekildi (1538). Bu zaferle Osmanlı donanması Akdeniz'de rakipsiz hâle geldi. Preveze Deniz Savaşı'nın yıldönümü olan 27 Eylül günü her yıl Deniz Kuvvetleri Günü olarak kutlanmaktadır.

Osmanlı Devleti 15 ve 16. yüzyıllarda denizlerde önemli başarılar elde etti. Bu dönemde Osmanlı donanması Venedik, Ceneviz, İspanya gibi denizcilik alanında güçlü devletlerle mücadele ederek önemli zaferler kazandı. Ancak kara ordusunda olduğu gibi donanma da 17. yüzyıldan itibaren eski gücünü yitirmeye başladı. Rakip devletler yeni ve daha güçlü gemiler inşa etmeye başlarken Osmanlı donanması gemi teknolojisindeki yenilikleri yeterince takip edemedi. Önce Akdeniz'de hâkimiyetini kaybeden Osmanlı donanması zamanla Karadeniz'deki üstünlüğünü de yitirdi.

share button   
Sosyaldeyince.com sosyal bilgiler sitesi

site tanıtım
 

Özetler 5.Sınıf - 6.Sınıf - 7.Sınıf - 8.Sınıf . . : : : . . Etkinlikler 5.Sınıf - 6.Sınıf - 7.Sınıf - 8.Sınıf
Sunular 5.Sınıf - 6.Sınıf - 7.Sınıf - 8.Sınıf