Sosyal Bilgiler Sitesi - Sosyaldeyince.com
..:: Bilgiye Atılan Adım ::..

Yeryüzündeki İklim Çeşitleri

Başlatan Sosyaldeyince, 26 Nisan, 2014, 00:48

« önceki - sonraki »

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Sosyaldeyince

26 Nisan, 2014, 00:48 Son düzenlenme: 26 Nisan, 2014, 00:50 Sosyaldeyince

Yeryüzündeki İklim Çeşitleri

Yeryüzünde çeşitli iklim tipleri vardır. Dünya üzerinde iklimlerin dağılışı ve özellikleri bölgelere göre değişir. Dünya'nın hemen her bölgesinin kendine özgü bir iklimi bulunmaktadır. Ancak, benzer iklim kuşaklarına sahip alanlar büyük iklim kuşaklarını oluştururlar. Yüzlerce km lik sahaları etkileyen büyük iklim gruplarına makroklima adı verilir.

Bu büyük iklim tipleri nelerdir?

Kutup İklimi: Bu iklimi araştıran bir klimatolog bakın neler söylüyor: Her yer buzullar ile kaplı, hiç bitki örtüsü yok ve hava çok soğuk… Bu kişi nerelerde araştırma yapmış olabilir. Tabi ki Antarktika kıtası ve Grönland Adasının iç kısımlarında…

Tundra iklimi: Kuzey Amerika, Avrupa ve Asya kıtalarının Kuzey kesimlerinde görülen Tundra ikliminde yaz mevsimi hariç diğer dönemlerde toprak donmuş haldedir. Doğal bitki örtüsü bir tür yosun olan likenler ile ot ve cılız çalılıklardan oluşmuş iklimine de adını veren tundralardır.

Okyanus iklimi: İngiltere’ye giden bir Türk işçisi Yozgat’ta yaşayan ailesine gönderdiği mektupta şöyle yazmış; Burada alışkın olmadığım bir mevsim yağış var. Yağmur yağmayan ay hiç yok! Acaba başka nerelerde bu tür iklim tipi görülür? Kuzeybatı Avrupa ve Kanada’nın batı kıyılarında, Avustralya’nın güneydoğu kıyılarında… Ayrıca bu iklimin doğal bitki örtüsünü geniş yapraklı ormanlar oluşturur.

Step (Bozkır) İklimi: Kanada’nın batısında yaşayan bir genç Temmuz ayında Türkiye’ye ilk kez tatile geliyor ve Nevşehir’de bir gezi rehberi ile sohbet ediyor, rehbere neden her yer kuru otlar ile kaplı deyince rehber ona sen ilkbaharda gelseydin otların yeşil olduğunu görürdün diyor. Genç ise “ama benim yaşadığım yerde her yerde yeşil ortamı görmek mümkün ve yağmur da yağıyor, burada hiç yağmur yağmıyor mu?” diye soruyor. Rehber ise yağıyor ama bu zamanlarda pek yağış olmaz cevabını veriyor. Step iklimi, nemli hava kütlelerinden uzak olan karaların iç kesimlerinde görülür. Orta Avrupa’da, Asya’nın iç kısımları, Anadolu’nun iç kısımları ve Kuzey Amerika’nın orta kısımlarında etkilidir. Doğal bitki örtüsü ilkbahar yağışlarıyla yeşeren yazın sararıp kuruyan ot topluluğudur. Tıpkı rehberin dediği gibi…

Akdeniz İklimi: Coğrafya dersi için İspanya iklimi hakkında ödev hazırlayan Antalyalı bir öğrenci ödevine “İlkbahar, sonbahar ve kış aylarında yağmur yağışı görülüyor, hava sıcaklığı 0 derecenin altına çok nadir düşüyor ve yaz ayları sıcak ve kurak geçiyor” diye yazıyor. Sonra arkadaşına dönüp bizim buralarda da iklim tıpkı İspanya’daki gibi, demek ki Akdeniz’e kıyısı olan ülkelerde bu iklim görülüyor deyince arkadaşı “Evet aynen öyle” cevabını veriyor. Akdeniz iklimi sadece Akdeniz’in çevresinde değil Avustralya’nın güneyinde, Afrika’da Kap Bölgesi’nde, Orta Şili ve Kaliforniya çevrelerinde de görülür. Bitki örtüsünü yaz kuraklığına dayanan Kızılçamlar ve onun tahribi ile oluşan ve daima yeşil kalabilen makiler oluşturur.

Karasal İklim: Kanada’nın kuzeyinde, Doğu Avrupa’da ve Sibirya’da görülen bir iklim türüdür. Bitki örtüsünü kış soğuklarına dayanıklı iğne yapraklı ağaçlardan oluşan ormanlar oluşturur. Bu ormanlara Sibirya’da Tayga ismi de verilir. Ülkemizde de deniz etkisine kapalı iç kesimlerde karasal iklim görülür.

Çöl İklimi: Dönenceler çevresi ve deniz etkisinden uzak karaların iç kısımlarında yaygınlık gösterir. Doğal bitki örtüsü kuraklığa dayanıklı kaktüs gibi bitki türleri ve yer altı suyunun yüzeye yakın olduğu vahalık alanlarda yer alan ağaçlardan oluşur.


share button   
Sosyaldeyince.com sosyal bilgiler sitesi

site tanıtım
 

Özetler 5.Sınıf - 6.Sınıf - 7.Sınıf - 8.Sınıf . . : : : . . Etkinlikler 5.Sınıf - 6.Sınıf - 7.Sınıf - 8.Sınıf
Sunular 5.Sınıf - 6.Sınıf - 7.Sınıf - 8.Sınıf