Sosyal Bilgiler Sitesi - Sosyaldeyince.com
..:: Bilgiye Atılan Adım ::..


Sosyaldeyince.com Akıllı Telefon Uygulaması Google Play Store^de yayında.

Yel Değirmeni

Başlatan Sosyaldeyince, 19 Mart, 2015, 16:40

« önceki - sonraki »

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Sosyaldeyince

19 Mart, 2015, 16:40 Son düzenlenme: 10 Nisan, 2015, 12:43 Sosyaldeyince
Yel Değirmeni - De Kat Boya Değirmeni
Hollanda Zaandam’da bulunan Kalverringdijk Zaanse Schans'taki Boya değirmeni.
Video sosyaldeyince.com tarafından kaydedilmiştir.
Değirmen inşaat ustası G. Husslage, 1959 yılında De Kat adlı yağ değirmeninin alt kısmının üstüne De Duinjager adlı boya değirmeninin üst ve iç kısmını inşa etti.
1780 yılı civarında yapılmış olan bu iki eski değirmen kalıntısı De Kat boya değirmeni olarak yeni bir hayat kazanmaya başladı.
On yıldan beri tekrar antik boya ve renk maddesi üretimi ve satışı yapılmaktadır.
Bu değirmen, başlığı dönen değirmendir sadece pervane ile birlikte başlık, kuyruk kirişinin altındaki tekerlek yoluyla rüzgâr yönüne doğru döndürülür. Pervanenin dönen yatay hareketi, değirmenin altında buluna aletlerin işlemesi için üst tekerlek ve üst çark yoluyla dönen dikey harekete dönüştürülür. Üst tekerleğin çevresinde, değirmeni durdurabilen bir tahta fren, değirmen freni bulunmaktadır.
Yel Değirmeni Hollanda

Zaan nehri çevresinde oturan, ticaret ve balıkçılık yaparak zengin olan kişiler 1600 yılı civarında ilk yel değirmenlerini inşa ettiler.
Önce sel baskınlarını önlemek, daha sonra da burada tam bir sanayi bölgesi inşa etmek için rüzgâr kullanıldı. Binden fazla yel değirmeninde arpa, pirinç, kâğıt, tahta, yemek yağı, hardal, tütün ve kenevir gibi şeyler işlendi. 1850 yılından itibaren, etrafa kurum saçan buhar makineleri, değirmenlerin işini devraldı. İşletme ve teknik tarihi eserleri olarak sadece 13 tane değirmen geriye kaldı.
Rüzgâr, değirmenimizi çalıştıran (bazen de durduran) oldukça değişken bir enerji kaynağıdır. Bütün bunlar, 15 ton ağırlığındaki başlıkla pervane milini rüzgâra yönelten değirmenci olmadan gerçekleştirilemez.
Değirmenci ayrıca, değirmenin hızını yelken ve levhalar yardımıyla ayarlayan kişidir.
Renk, bu değirmenin ürünüdür. Tropik boya ağacı türleri, kumaşların boyanması amacıyla 1600 yılından itibaren büyük miktarda ithal edilmiştir.
Yel Değirmeni Hollanda
Boya ağacının ağır parçaları büyük bir tekne içinde keskiler kullanılarak yonga haline getirildi. Daha sonra kırıntılar, ağırlıkları 5.000 ila 7.000 kg arasında olan dönen yan taşlar yardımıyla öğütülerek pudra haline getirildi ve bundan sonra pudra, dönen bir kazan içinde elendi. Renk maddeleri, balyalar veya fıçılar içinde müşteriye teslim edildi.
Zaanstreek'i dünyanın en eski sanayi bölgesi haline getiren yaklaşık 1000 yel değirmeninden 1920 yılı civarında sadece yirmi tanesi geriye kalmıştı.
Bunların gelecek nesiller için muhafaza edilebilmesi amacıyla 17 Mart 1925 tarihinde şu anda on sanayi değirmenine sahip olan, değirmenlerin mümkün olan en iyi durumda kalmalarını sağlayan ve bunları düzenli olarak çalıştıran Vereniging de Zaansche Molen (Zaan Yel Değirmenleri Birliği) kuruldu.
Bunun yanı sıra söz konusu birlik, 1928 yılında (sanayi) değirmenlerinin çalışma şekli ve tarihi ile ilgili her şeyi öğrenebileceğiniz ve içinde sık sık sergilerin açıldığı eşsiz, görülmeye değer Değirmen Müzesi'ni açtı.

share button   
Sosyaldeyince.com sosyal bilgiler sitesi

site tanıtım
 

Özetler 5.Sınıf - 6.Sınıf - 7.Sınıf - 8.Sınıf . . : : : . . Etkinlikler 5.Sınıf - 6.Sınıf - 7.Sınıf - 8.Sınıf
Sunular 5.Sınıf - 6.Sınıf - 7.Sınıf - 8.Sınıf