Sosyal Bilgiler Sitesi - Sosyaldeyince.com
..:: Bilgiye Atılan Adım ::..


Sosyaldeyince.com Akıllı Telefon Uygulaması Google Play Store^de yayında.

Nikola TESLA

Başlatan Sosyaldeyince, 14 Mayıs, 2015, 20:46

« önceki - sonraki »

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Sosyaldeyince

14 Mayıs, 2015, 20:46 Son düzenlenme: 07 Ağustos, 2018, 15:17 Sosyaldeyince
Nikola TESLA
Radyo, radar, uzaktan kuman, motor marşı ve kablosuz yayın gibi 700 patente sahip, zekasının sınırları bugün bile anlaşılamamış bir dahi, elektrikle oynayan efsane bir mühendis Nikola Tesla.


Nikola TESLA, 10 Temmuz 1865 tarihinde Hırvatistan sınırları içerisinde bulunan Similan'da doğdu. Abisinin ölümü yüzünden kendini sorumlu tutan Tesla ve ailesi küçük bir kasaba olan Gospiç'e taşındılar. Tesla'nın büyük bir mucit olacağı küçük yaştan itibaren belliydi. İlkokuldayken aldığı bir şemsiye ile bir evinin çatısına çıkan Tesla, havadaki enerjiyle yükseleceğim diyerek kendi elindeki şemsiyeyi açarak boşluğa bıraktı. Tesla bu olayda yaralandı ve üç hafta yataktan kalkamadı. Kolera hastalığına yakalanan Tesla bu hastalığı sırasında babasına büyük bir mucit olmak istediğini söyledi ve iyileşir iyileşmez ilk trene atlayarak Graz şehrine gitti. Graz Üniversitesi'nde yüksek seviyede fizik ve makine mühendisliği dersleri aldı. Not tutmaz ve sınavlara çalışmazdı ancak çok zeki ve başarılı bir öğrenciydi. İngilizce, İtalyanca ve Almanca'yı kendi kendine öğrendi.
Nikola TESLA

Nikola TESLA elektrikte alternatif akım fikrini ortaya attı. Tesla bu fikrine sahip çıkacağını düşündüğü Edison'u bulmaya karar verdi ve Amerika'ya gitti. Edison, Tesla'yı işe aldı. Kısa bir süre sonra Edison ve Tesla arasındaki ilişki para yüzünden bozuldu. Bu yüzden Tesla, Edison ile ortaklığını bitirdi. O günden sonra iki mucit arasında büyük rekabet başladı.
1891 yılında geliştirdiği bobin sayesinde elektrik enerjisini kablosuz şekilde iletmeyi başardı. Herkesin önünde yaptığı deneyle 10.000 watt akımla 40 kilometre ötedeki 200 lambayı yakmayı başardı. 1900 yılında zengin bir iş adamı J.P. Morgan ile görüşerek okyanus aşırı ülkelere seslerin hatta görüntülerin bile kablosuz bir şekilde aktarılabileceğini anlattı ve desteğini aldı. Ancak çıkan ekonomik kriz yüzünden maddi desteği çekilince proje yarıda kaldı.
Nikola TESLA 7 Ocak 1943 tarihinde 86 yaşında yalnız kaldığı bir otel odasında hayatını kaybetti. Büyük dahinin masasındaki Işınlanma projesine FBI tarafından el konuldu.

share button   
Sosyaldeyince.com sosyal bilgiler sitesi

site tanıtım
 

Özetler 5.Sınıf - 6.Sınıf - 7.Sınıf - 8.Sınıf . . : : : . . Etkinlikler 5.Sınıf - 6.Sınıf - 7.Sınıf - 8.Sınıf
Sunular 5.Sınıf - 6.Sınıf - 7.Sınıf - 8.Sınıf