Sosyal Bilgiler Sitesi - Sosyaldeyince.com
..:: Bilgiye Atılan Adım ::..


Sosyaldeyince.com Akıllı Telefon Uygulaması Google Play Store^de yayında.

GPS Nedir?

Başlatan Sosyaldeyince, 03 Mayıs, 2015, 00:09

« önceki - sonraki »

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Sosyaldeyince

03 Mayıs, 2015, 00:09 Son düzenlenme: 14 Eylül, 2017, 12:31 Sosyaldeyince
GPS Nedir?
Global Positioning Sistem olarak açılımı olan uydu bazlı navigasyon sistemine verilen addır. Küresel Konumlandırma Sistemi olarak Türkçeleştirilebilir.


Bu sistem, dünya üzerindeki konumumuzu bir GPS alıcısı aracılığıyla 5-10 metre hata payıyla anlık olarak bulmamızı sağlar. Bu sistem sayesinde insanlar gidecekleri yerleri kolaylıkla bulabilmektedirler.    
GPS için en az 3 ayrı uydudan veriler toplanarak kesin yerimiz belirlenmektedir.
GPS Nedir
GPS'in kullanıldığı alanları şöyle sıralayabiliriz:
- Yeni gidilmiş herhangi bir şehir veya arazide kaybolmamak için kullanılır.
-  Mühendislik, kadastro, madenî, askeri ve deniz haritaları üzerindeki herhangi bir nokta veya bölgeyi bulmak için kullanılır.
-  Gidilecek noktaya ne kadar uzaklık ne kadar süre kaldığı, maksimum ve ortalama hız bilgileri öğrenilebilir.

  ARTIK KİMSE KAYBOLMAYACAK
- Küresel Konumlandırma Sistemi (GPS), dünya üzerindeki kesin yerimizi tespit etmemizi sağlar. GPS, konum belirlemek amacıyla son yıllarda yapılan en önemli keşiftir.
- Geçmişte insanlar, yönlerini bulmak için doğadan yararlanıyordu. Konumlarını Güneş'e ve yıldızlara bakarak hesaplıyorlardı. Günümüzde konum belirlemedeki en önemli buluş, Küresel Konumlandırma Sistemi (GPS)dir.
- GPS alıcısı her yerde bir sonraki durağımızın neresi olacağını, oraya ne kadar uzaklıkta olduğumuzu, hangi yönde oraya ulaşacağımızı bulmamıza yardımcı olur.
- Yeryüzündeki herhangi bir noktada GPS'nin çalışabilmesi için aynı anda en az dört uyduyu görmesi gerekir. Bu da yörüngede en azından 25 uydunun bulunmasıyla sağlanabilir. Şu anda yedekleriyle birlikte toplam 29 GPS uydusu yörüngede dolaşmaktadır. Bu uyduların her biri günde iki kez Dünya'nın çevresini dolaşmaktadır.
- GPS, kapalı alanlar ve su altı gibi sinyallerin alınmasının güçleştiği yerler dışında dünya üzerinde her yerde çalışır. Tipide, yoğun siste, okyanus ortasında bile çalışma özelliğine sahiptir.
- GPS'nin karada, havada ve denizde birçok kullanım alanı vardır. Kara, deniz, hava ve demir yolu taşımacılığında insanlara büyük kolaylık sağlar. Ayrıca GPS askerî ve sivil amaçlı olarak uzaya fırlatılan sistemlerden faydalanılarak kullanılır.

share button   
Sosyaldeyince.com sosyal bilgiler sitesi

site tanıtım
 

Özetler 5.Sınıf - 6.Sınıf - 7.Sınıf - 8.Sınıf . . : : : . . Etkinlikler 5.Sınıf - 6.Sınıf - 7.Sınıf - 8.Sınıf
Sunular 5.Sınıf - 6.Sınıf - 7.Sınıf - 8.Sınıf