Sosyal Bilgiler Sitesi - Sosyaldeyince.com
..:: Bilgiye Atılan Adım ::..

Türkiye'de İlk Nüfus Sayımı

Başlatan Sosyaldeyince, 03 Kasım, 2015, 20:55

« önceki - sonraki »

0 Üye ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Sosyaldeyince

03 Kasım, 2015, 20:55 Son düzenlenme: 07 Ağustos, 2018, 15:09 Sosyaldeyince
Türkiye'de İlk Nüfus Sayımı
Türkiye'de İlk Nüfus Sayımı ne zaman yapıldı?, Osmanlı devletinde ilk nüfus sayımı ne zaman yapıldı?


Ülkemizde modern anlamda ilk nüfus sayımı 1831 yılında yapılmıştır. İlk nüfus sayımı padişah 2.Mahmut döneminde yapılmış ve sadece erkek sayısı tespit edilmiştir. Bundaki amaç askerlik yapacak erkek sayısını bilmekti. Ayrıca yeni vergi kaynaklarının tespiti için bu nüfus sayımı gerekliydi.
Türkiye'de İlk Nüfus Sayımı
2.Mahmut döneminde yeniçeri ocağı kaldırıldı. Bu yüzden yeni bir ordu kurulması gerekiyordu. Yeni kurulacak ordu için askerlik yapabilecek erkek nüfus sayısı bilinmeliydi. Ayrıca Müslüman olan olmayan vergi verecek nüfusun sayısının da bilinmesi ekonomik açıdan gerekliydi. Ayrıca toprak sayımı da yapılmış ve tapu tahrir defterleri güncellenmiştir.
Yapılan nüfus sayımı sonucunda Anadolu'da 2 milyon 500 bin, Rumeli'de 1 Milyon 500 bin erkek nüfusu olduğu anlaşılmıştır.
1844 yılında yapılan sayımda ise kadınlar da sayıldı. Bu sayım sonucunda nüfusun 36 buçuk milyon olduğu saptandı.
Cumhuriyetin ilanından sonra ilk nüfus sayımı 28 Ekim 1927 tarihinde yapılmıştır. Bu sayımda Türkiye'de 13.648.727 kişinin yaşadığı belirlendi. Daha sonraki yıllarda sokağa çıkma yasağı ilan edilerek sonu 0 ve 5 ile biten yıllarda nüfus sayımı yapılmış, TC. kimlik numaralarının ve adrese dayalı nüfus kayıt sisteminin getirilmesiyle nüfus sayımı elektronik ortamda anında güncel olarak öğrenilmeye başlanmış ve sokağa çıkma yasağı ilan edilerek yapılan nüfus sayımı kaldırılmıştır.


share button   
Sosyaldeyince.com sosyal bilgiler sitesi

site tanıtım
 

Özetler 5.Sınıf - 6.Sınıf - 7.Sınıf - 8.Sınıf . . : : : . . Etkinlikler 5.Sınıf - 6.Sınıf - 7.Sınıf - 8.Sınıf
Sunular 5.Sınıf - 6.Sınıf - 7.Sınıf - 8.Sınıf