Yaz Kursu Planları
site tanıtım
sosyal bilgiler uygulama

Truva Gönderen Konu: Truva  (Okunma sayısı 2480 defa)

Çevrimdışı Sosyaldeyince

  • Site Yöneticisi
  • *****
  • İleti: 4468
    • Sosyaldeyince.com
Truva
Truva
« : 27 Nisan 2014, 11:55 »

TRUVA

Truva Homeros, İlyada Destanı ile günümüz Çanakkale'sinden 32 km uzaklıkta olan Truva'yı ölümsüzleştirmiştir. Truva Kralı Priamos'un oğlu Paris, Afrodit'in kendisine vaad ettiği Helena'yı almak ister. Afrodit'in tavsiyesi üzerine gemiye binip, Amyklai'ye gelir. Burada Menelaos'un Sarayına kabul edilir. Fakat Menelaos'un sarayda olmaması üzerine, Helena kocasının yerine konukları karşılar. Bu ilk görüşmede Helena Paris'e aşık olur ve kendi rızası ile Paris'in yanında yer alarak Truva'ya kaçar.

Karısının zorla kaçırıldığını düşünen Menelaos ve ordusu, Helena'yı tekrar geri alma uğruna 10 yıl boyunca Truvalılar'la savaşırlar. Sonuç elde edilememesi üzerine Truva Kalesini ancak bir savaş hilesi ile alabileceklerini düşünür ve savaşı artık bırakıp, evlerine dönecekleri izlenimi yaratırlar. Bunun üzerine Spartalılar, büyük bir "Tahta At" yaparak, Truvalılara hediye olarak sunarlar. Zafer sarhoşu Truvalılar hediyeyi kabul ederek kutlamalara başlarlar. Gece herkes uyuduğunda, tahta ata gizlenen Spartalı askerler atın içinden çıkarak, kaleyi ele geçirirler.
Truva tarihi alanında kazılar 9 şehri, çeşitli şehir duvarı kalıntılarını, tipik ev temellerini, bir tapınak ve tiyatroyu ortaya çıkarmıştır. Sembolik ahşap Truva Atı bu efsanevi savaşı hatırlatır.Truva Antik Kenti Videosu

Truva Unesco Kültür MirasıLinkback: https://www.sosyaldeyince.com/videolar/truva-t911.0.html

share button  


« Son Düzenleme: 06 Mayıs 2014, 21:36 Gönderen: Sosyaldeyince »
Sosyaldeyince.com sosyal bilgiler sitesi

sosyal bilgiler

Truva
Truva
« : 27 Nisan 2014, 11:55 »
sosyaldeyince.net


xx
Truva

Başlatan Sosyaldeyince

0 Yanıt
2405 Gösterim
Son İleti 27 Nisan 2014, 22:00
Gönderen: Sosyaldeyince
xx
Truva Antik Kenti

Başlatan Sosyaldeyince

0 Yanıt
2214 Gösterim
Son İleti 27 Nisan 2014, 11:52
Gönderen: Sosyaldeyince