Sosyal Bilgiler Sitesi - Sosyaldeyince.com
..:: Bilgiye Atılan Adım ::..

Mehmet Akif Ersoy

Başlatan Sosyaldeyince, 26 Nisan, 2014, 21:50

« önceki - sonraki »

0 Üye ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Sosyaldeyince

26 Nisan, 2014, 21:50 Son düzenlenme: 06 Mart, 2020, 10:37 Sosyaldeyince
Mehmet Akif Ersoy


 

Mehmet Akif Ersoy

             

Asıl adı Mehmet Ragif  olan Mehmet Akif 1873 yılında İstanbul'da doğdu. Annesi Emine Şerife Hanım,  babası Temiz Tâhir Efendi'dir. İlk tahsiline Emir Buhâri Mahalle Mektebinde  başladı. İlk ve orta öğrenimden sonra Mülkiye Mektebine devam etti. Babasının vefatı  ve evlerinin yanması üzerine mülkiyeyi bırakıp Baytar Mektebini (Veteriner  Okulunu) birincilikle bitirdi. Tahsil hayatı boyunca yabancı dil derslerine  ilgi duydu. Fransızca ve Farsça öğrendi. Babasından Arapça dersleri aldı.

               

Ziraat nezaretinde (bakanlığında)  baytar olarak (veteriner olarak) görev aldı. Üç dört sene Rumeli, Anadolu ve  Arabistan'da bulaşıcı hayvan hastalıkları tedavisi için bir hayli dolaştı. Bu  müddet zarfında halkla temasta bulundu. Âkif'in memuriyet hayatı 1893 yılında  başlar ve 1913 târihine kadar devam eder.

       

Memuriyetinin yanında Ziraat  Mektebinde ve Dârulfünûn'da edebiyat dersleri vermiştir.

             

1893 senesinde Tophâne-i Âmire  veznedârı M. Emin Beyin kızı İsmet Hanımla evlendi.

               

Âkif okulda öğrendikleriyle  yetinmeyerek, dışarıda kendi kendini yetiştirerek tahsilini tamamlamaya,  bilgisini genişletmeye çalıştı. Memuriyet hayatına başladıktan sonra  öğretmenlik yaparak ve şiir yazarak edebiyat sahasındaki çalışmalarına devam  etti. Fakat onun gazete ve dergi yazarlığına girişi 1908'de İkinci Meşrutiyetin  ilanıyla başlar. Bu tarihten itibaren şiirlerini Sırat-ı Müstakîm'de  yayınlanır.

               

1920 tarihinde Burdur Mebusu  (milletvekili) olarak Birinci Büyük Millet Meclisine seçildi. 17 Şubat 1921  günü İstiklâl Marşı'nı yazdı. Meclis 12 Martta bu marşı kabul etti.

       

İstiklal Marşı'nın Kabulü Videosu

       

1926 yılından itibaren Mısır  Üniversitesinde Türkçe dersleri verdi. Derslerden döndükçe Kur'ân-ı kerîm  tercümesiyle de meşgul oluyordu, fakat bu sırada siroza tutuldu. Önceleri  hastalığının ehemmiyetini anlayamadı ve hava değişimiyle geçeceğini zannetti.  Lübnan'a gitti. Ağustos 1936'da Antakya'ya geldi. Mısır'a hasta olarak döndü.

       

Hastalık onu harab etmiş, bir  deri bir kemik bırakmıştı. İstanbul'a geldi. Hastanede yattı, tedavi gördü.  Fakat hastalığın önüne geçilemedi. 27 Aralık 1936 tarihinde vefat etti. Kabri  Edirnekapı Mezarlığındadır.


share button   
Sosyaldeyince.com sosyal bilgiler sitesi

orhun

Güzel bir video. Teşekkürler.  halay.gif

site tanıtım
 

Özetler 5.Sınıf - 6.Sınıf - 7.Sınıf - 8.Sınıf . . : : : . . Etkinlikler 5.Sınıf - 6.Sınıf - 7.Sınıf - 8.Sınıf
Sunular 5.Sınıf - 6.Sınıf - 7.Sınıf - 8.Sınıf