Sosyal Bilgiler Sitesi - Sosyaldeyince.com
..:: Bilgiye Atılan Adım ::..


Sosyaldeyince.com Akıllı Telefon Uygulaması Google Play Store^de yayında.

Thomas Edison

Başlatan Sosyaldeyince, 25 Nisan, 2014, 21:13

« önceki - sonraki »

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Sosyaldeyince


Thomas Edison

İnsanlık tarihinin en ünlü mucitlerinden biri olan Thomas Edison 1847 yılında Amerika’nın Ohio eyaletinde dünyaya gelir. İlkokul hayatına Porthuron, Michiganda başlar. Geleceğin en büyük mucitlerinden biri olan Edison algılamada güçlük çektiği gerekçesiyle öğrenime başladıktan henüz 3 ay sonra okuldan uzaklaştırılır.

Edison bundan sonraki eğitim hayatına özel hocalar eşliğinde devam eder. 10 yaşına geldiğinde kimya ve fiziğe karşı büyük bir ilgisi doğar ve kimya ve fizik kitapları okumaya başlar.

 Edison 12 yaşına geldiğinde ailesine yardımcı olabilmek için Porthuron ile Detroit tren hattı arasında gazete satmaya başlar ayrıca evindeki labaratuvar çalışmalarına da trenin yük vagonunda devam eder. Edison birgün Fraday’ın "experimental research in electricity" adlı eserini okur ve bunun üzerine hem Fraday’ın deneylerini tekrarlar hem de kendi çalışmalarını devam ettirir.

1868 yılında kendisine bir atölye kuran Edison aynı yıl içerisinde icat ettiği oy kayıt makinesine patent alır. 1876’da Graham Bell'in geliştirdiği ve Edison’un ses dalgaları dinamiği üzerinde yaptığı çalışmalar sonuç verir ve 1877 yılında sesi kaydedip yineleyen gramafonu bulur. Bu buluş Edison’un uluslararası platformda ünlenmesine neden olur. 1878 yılında ise William Wallance’ın yaptığı 500 mum gücündeki ark lambasının üzerinde geliştirme çalışmalarına başlar. Hedefi arktan daha güvenli ve daha ucuz bir yöntem geliştirmekti. Çalışmalarını finansal açıdan devam ettirebilmek için kampanya başlatıp önde gelen iş adamlarının da desteğini alan Edison, Electric Light Company’i kurar. Flaman olarak kullanabileceği bir metal tel için tam 13 ay boyunca çalışır ve sonunda 21 Ekim 1879 da karbon flamanlı elektirik ampulunu bulur. 3 yıl sonra bütün Newyork sokakları bu ampullerle aydınlanır. Bir radyo programında Edison’un üzerinde çalıştığı son aletin ölülerle konuşmak için olduğunu açıklar.

 Edison bu icadını gerçekleştiremeden 1931 yılında Newjersey’de hayatını kaybetti.


share button   
Sosyaldeyince.com sosyal bilgiler sitesi

site tanıtım
 

Özetler 5.Sınıf - 6.Sınıf - 7.Sınıf - 8.Sınıf . . : : : . . Etkinlikler 5.Sınıf - 6.Sınıf - 7.Sınıf - 8.Sınıf
Sunular 5.Sınıf - 6.Sınıf - 7.Sınıf - 8.Sınıf