Sosyal Bilgiler Sitesi - Sosyaldeyince.com
..:: Bilgiye Atılan Adım ::..


Sosyaldeyince.com Akıllı Telefon Uygulaması Google Play Store^de yayında.

TEMA VAKFI

Başlatan Sosyaldeyince, 06 Nisan, 2015, 19:55

« önceki - sonraki »

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Sosyaldeyince

06 Nisan, 2015, 19:55 Son düzenlenme: 07 Ağustos, 2018, 15:06 Sosyaldeyince
TEMA VAKFI
Türkiye Erozyonla Mücadele, Ağaçlandırma ve Doğal Varlıkları Koruma Vakfı.


Tema Vakfı 11 Eylül 1992 yılında Nihat Gökyiğit ve Hayrettin Karaca tarafından kurulmuştur. Her yaştan gönüllü insanların katkısıyla Tema, yurdumuzda erozyonla mücadele eden, ağaçlandırma çalışmaları yapan ve doğal varlıkları koruyan bir sivil toplum kuruluşudur.
tema vakfı

TEMA'nın, "Türkiye Çöl Olmasın" sloganı toplumda büyük ses getirdi.
Tema vakfı ülkemizin önemli bir sorunu olan erozyon konusunda önemli adımlar atmıştır. Ülkemiz her yıl çok büyük miktarda toprağını erozyonla kaybediyor, oysa insan yaşamı için gerekli, besinlerin büyümesini sağlayan toprağın bir santimetresi çok uzun yıllar içerisinde oluşuyor. Yapılacak olan ağaç dikme çalışmalarıyla topraklarımızın erozyona maruz kalması önlenebilir. Tema vakfı özellikle yaptığı ağaç dikme kampanyalarıyla toplumun her kesimine bu bilinci aşılamaya çalışmaktadır.
Türkiye çapındaki binlerce gönüllüsüyle birlikte her yıl Türkiye'nin pek çok yerinde ağaç dikme kampanyaları düzenleyerek doğa ve çevre konusunda insanları bilinçlendirmeye çalışmaktadır. Tarım yapılabilen alanları korumak, hayvan otlatılan meralara sahip çıkmak, ayrıca su varlıklarımıza sahip çıkmak Tema'nın üstlendiği görevler arasındadır.
TEMA Vakfı'nın ana faaliyet alanı Toprak'tır. Vakıf, ülkemizin en değerli hazinelerinden birinin toprak olduğunun bilincindedir. Bu nedenle, orman, çayır, mera ve tarım alanlarının, su ve bitki gen kaynaklarının, doğanın korunması ve erozyonun önlenmesi ile insan kaynaklı iklim değişikliği konularında, belli bir devlet politikasının oluşturulması ve kamuoyunun bilinçlendirilmesi için çalışır.
Tema'nın hedef kitlesi, her yaştan doğaya sahip çıkan tüm vatandaşlardır. Tema vakfının internet sitesinden form doldurarak gönüllü olarak bu çalışmalara katılabilirsiniz.

share button   
Sosyaldeyince.com sosyal bilgiler sitesi

site tanıtım
 

Özetler 5.Sınıf - 6.Sınıf - 7.Sınıf - 8.Sınıf . . : : : . . Etkinlikler 5.Sınıf - 6.Sınıf - 7.Sınıf - 8.Sınıf
Sunular 5.Sınıf - 6.Sınıf - 7.Sınıf - 8.Sınıf