Sosyal Bilgiler Sitesi - Sosyaldeyince.com
..:: Bilgiye Atılan Adım ::..

Tekalifi Milliye Emirleri Nedir?

Başlatan Sosyaldeyince, 12 Mayıs, 2018, 20:11

« önceki - sonraki »

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Sosyaldeyince

12 Mayıs, 2018, 20:11 Son düzenlenme: 05 Ağustos, 2018, 18:26 Sosyaldeyince
Tekalifi Milliye Emirleri Nedir?
Mustafa Kemal Paşa pek çok defa olduğu gibi Kurtuluş Savaşı'mızın Sakarya Muharebesi öncesinde karşılaştığı zorlukları yine TBMM'den aldığı güçle aştı. Başkomutanlık görevini üstlendikten sonra ordunun eksikliklerini gidermek üzere aşağıda da anlattığı gibi "Tekâlifimilliye Emirleri"ni yayımladı.
8 Ağustos 1921 tarihinde yayınlanan Tekalifi Milliye Emirleri:
1 sayılı emrimle her ilçede bir Tekâlifimilliye Komisyonu kurdurdum.
2 sayılı emrime göre her aile birer kat çamaşır, birer çift çorap ve çarık hazırlayıp Tekâlifimilliye Komisyonuna teslim edecekti.
3 sayılı emrimle tüccarın ve halkın elinde bulunan çamaşırlık bez, her türlü kışlık ve yazlık kumaş, kalın bez, kösele, meşin, tel, çivi, kundura ipliği, nal, mıh, yem torbası, yular, semer ve urgan stoklarının yüzde kırkına, bedeli sonradan ödenmek üzere el koydum.
4 sayılı emrimle eldeki buğday, saman, un, arpa, fasulye, bulgur, nohut, mercimek, kasaplık hayvan, şeker, gaz, pirinç, sabun, yağ, tuz, zeytinyağı, çay, mum stoklarının yine yüzde kırkına, bedeli sonradan ödenmek üzere el koydum.
7 sayılı emrimle halkın elinde bulunan savaşta işe yarar bütün silah ve cephanenin üç gün içinde teslimini istedim.
Tekâlifimilliye Emirleri'nin yayımlanmasının ardından her ilçede Tekâlifimilliye Komisyonları oluşturuldu. Ayrıca bu emirleri yerine getirmeyenlerin vatana ihanetle yargılanması için Ankara, Konya, Kastamonu, Eskişehir ve Samsun'da İstiklal Mahkemeleri kuruldu.
Tekalifi milliye emrileri

Türk milleti de içinde bulunduğu bütün olumsuzluklara rağmen Tekâlifimilliye Emirleri'ni yerine getirerek fedakârlığın tarihteki en güzel örneklerinden birini verdi. Dayanışma duygularıyla hareket ederek askerinin silah, cephane, yiyecek, içecek ve kıyafet ihtiyacını karşılamak için seferber oldu. Böylece bir yandan millî birlik ve beraberliği sağlarken diğer yandan ordu-millet bütünlüğünün benzersiz örneklerinden birini daha sergiledi.

share button   
Sosyaldeyince.com sosyal bilgiler sitesi

musayurtlu

Eğitici bir video. derste izleteceğim. teşekkürler.

site tanıtım
 

Özetler 5.Sınıf - 6.Sınıf - 7.Sınıf - 8.Sınıf . . : : : . . Etkinlikler 5.Sınıf - 6.Sınıf - 7.Sınıf - 8.Sınıf
Sunular 5.Sınıf - 6.Sınıf - 7.Sınıf - 8.Sınıf