Yaz Kursu Planları
site tanıtım
sosyal bilgiler uygulama

SÜMELA MANASTIRI - TRABZON Gönderen Konu: SÜMELA MANASTIRI - TRABZON  (Okunma sayısı 2271 defa)

Çevrimdışı Sosyaldeyince

  • Site Yöneticisi
  • *****
  • İleti: 4468
    • Sosyaldeyince.com
SÜMELA MANASTIRI - TRABZON
SÜMELA MANASTIRI - TRABZON
« : 27 Nisan 2014, 11:38 »

SÜMELA MANASTIRI - TRABZON

SÜMELA MANASTIRI - TRABZON

Trabzon'un Maçka ilçesinin güneyinde Karadağ'ın bir tepesinin yamacına yapılmış olan bu manastıra halk tarafından Meryemana manastırı söylenir. Meryem (panaghia) adına kurulan bu manastırın, gerçekte "SÜMELA" adının esasını, kara-siyah karanlık anlamına gelen Melas kelimesinden aldığı söylenir. Semavi Eyice'ye göre;"evvelce burada saygı gören siyah Meryem tasvirinden Sümela adını aldığı ve bu dağın adı da manastırdan dolayı Oros Mela - karadağ olduğu"kabul edilir.

Sümela Manastırının kuruluşu efsaneye göre: iki Atina'lı Barbabas ile yeğeni Sophronios rüyalarında Hz.Meryem'i görmüşler, rüyada Meryem onlara bir manastır yaptırmalarını ve yerini, nasıl gideceklerini tarif etmiştir.

Bunlar St.Luka!nın yaptığı rivayet olunan tabloyu da beraberlerinde alarak yola çıkıyorlar, deniz yoluyla Trabzon'a gelip, karadağın sarp yamacında kiliseyi kurmak için karar kılıyorlar ve Theodosios devrinde (375-395)ilk kaya kilisesini kurarlar. Bu tarih, tesisin kesin kuruluş tarihi değilse de bahsedilen tarihler arasında yapıldığı sanılıyor. Bazı araştırmacılara göre de burası M.S.385 yılında bazılarına göre ise 472 yılında yapıldığı belirtilmektedir.

Bu tarihler ve efsaneler bir tarafa bırakılacak olursa, manastırın tarihini Trabzon komnenosları devrinden sonra incelemek mümkündür. Trabzon komnenoslarından III.Alexios burasını yeni bir tesis halinde 1360 yılında inşa ettirerek 17 metre yüksekliğinde, 40 metre uzunluğunda, 14 metre ğenişliğinde 72 odalı bir tesis yaptırmıştır. Trabzon kralları bu manastıra vermiş oldukları hediye ve haklarla, halkın desteğini sağlamışlardır.

Trabzon, Türkler tarafından alındıktan sonra, Osmanlı sultanları bu manastırın haklarına dokunmamışlardır. Manastıra Yavuz I.Selim (1512-1520) iki şamdan armağan etmiştir. Ayrıca Trabzon fatihi II.Mehmed'in de manastırın haklarını tanıdığını bildiren bir fermanı muhafaza ediliyordu. Yine Sultan I.Beyazıt, I.Selim, II.Selim, III.Murat, İbrahim, IV.Mehmet, II.Süleyman, Mustafa ve III.Ahmet tarafından verilmiş fermanların bulunduğu bildirilmektedir.

1962 yılında merdivenleri ile kapısı tamir ettirilerek turistlerin ziyaretine elverişli bir duruma getirilmiş olan görkemli yapı görenlerin hayranlığını uyandırmaktadır.1972 yılında ise örenyeri olarak ziyarete açılan yapıya orman içerisinden 25-30 dakikalık bir patıka yolla ulaşılabilindiği gibi manastırın 200 metrelik yakınına küçük vasıtalarla da ulaşılabilir.

Manastırın bulunduğu alan Orman Bakanlığınca Milli Parklar statüsüne alınmış olup Kültür Bakanlığınca da aslına uygun olarak onarımı devam etmektedir.Linkback: https://www.sosyaldeyince.com/videolar/sumela-manastiri-trabzon-t903.0.html

share button  


« Son Düzenleme: 30 Ağustos 2015, 01:57 Gönderen: Sosyaldeyince »
Sosyaldeyince.com sosyal bilgiler sitesi

sosyal bilgiler

SÜMELA MANASTIRI - TRABZON
SÜMELA MANASTIRI - TRABZON
« : 27 Nisan 2014, 11:38 »
sosyaldeyince.net


xx
Trabzon İli Tanıtımı

Başlatan Sosyaldeyince

0 Yanıt
10795 Gösterim
Son İleti 29 Nisan 2014, 20:23
Gönderen: Sosyaldeyince
xx
TRABZON RUM İMPARATORLUĞU

Başlatan Sosyaldeyince

0 Yanıt
1364 Gösterim
Son İleti 24 Temmuz 2014, 13:55
Gönderen: Sosyaldeyince
xx
TRABZON Rum İmparatorluğu

Başlatan Sosyaldeyince

0 Yanıt
2287 Gösterim
Son İleti 28 Mayıs 2015, 10:52
Gönderen: Sosyaldeyince