Yaz Kursu Planları
site tanıtım
sosyal bilgiler uygulama

Su Değirmeni Gönderen Konu: Su Değirmeni  (Okunma sayısı 2306 defa)

Çevrimdışı Sosyaldeyince

  • Site Yöneticisi
  • *****
  • İleti: 4468
    • Sosyaldeyince.com
Su Değirmeni
Su Değirmeni
« : 17 Mart 2015, 21:45 »
Su Değirmeni
Su değirmenlerinin nasıl çalıştığını biliyor musunuz?


Dönerek hareket eden, birbiri üzerinde iki yuvarlak taşın mısır buğday gibi besinleri ezip, parçalayıp ufalaması ya da toz haline sokmasına yarayan mekanizmalara değirmen denir. Değirmenlerde esas ters yönde dönebilen iki yüzey ile bu iki yüzeyi döndürebilen kuvvettir.
Piri Reis Dünya HaritasıAkarsu kuvvetlerinden faydalanmak suretiyle meydana gelen değirmenler, Akarsu, türbinlerin ya da su dolaplarının üzerime dökülerek değirmeni çevirir. Suyun çevirebildiği taş çiftine göre (bir taşlı, üç taşlı değirmen) adları ile anılırlar.

Ülkemizde yüzyılardır kullanılan su değirmenlerinde dönen iki taş, su gücüyle hareket ettirilir ve taşların arasına konulan mısır, buğday gibi besinler yemeklerde kullanılmak için iyice parçalanır. Yüzyıllar öncesinde motorla çalışan aletler yokken un yapmak için su değirmenleri kullanılırdı. Tahıl öğütmede kullanılan değirmenler günümüzde artık yok denecek kadar azdır. Özellikle elektrikle çalışan yeni sistemler sayesinde su değirmenleri unutulmuş ve çoğu kullanılamaz hale gelmiştir. Karadeniz başta olmak üzere bazı yerlerde su kaynakları bol olan köylerde su değirmeni kullanımına devam edilmekte ve bu gelenek yaşatılmaktadır.

Linkback: https://www.sosyaldeyince.com/videolar/su-degirmeni-t3050.0.html

share button  


« Son Düzenleme: 17 Mart 2015, 21:46 Gönderen: Sosyaldeyince »
Sosyaldeyince.com sosyal bilgiler sitesi

sosyal bilgiler

Su Değirmeni
Su Değirmeni
« : 17 Mart 2015, 21:45 »
sosyaldeyince.net


xx
Yel Değirmeni

Başlatan Sosyaldeyince

0 Yanıt
2382 Gösterim
Son İleti 19 Mart 2015, 15:40
Gönderen: Sosyaldeyince