Sosyal Bilgiler Sitesi - Sosyaldeyince.com
..:: Bilgiye Atılan Adım ::..

Petra Antik Kenti

Başlatan Sosyaldeyince, 24 Aralık, 2014, 21:17

« önceki - sonraki »

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Sosyaldeyince

Petra Antik Kenti
Dünyanın Yedi Harikası'ndan Biri Petra Antik KentiUnesco Kültür Mirası listesinde yer alan Petra Antik Kenti M.Ö. 400 - M.S. 106 yılları arasında Nebatiler'e başkentlik yapmıştır. Roma İmparatorluğu burayı alana kadar başkent olarak varlığını sürdürdü. M.S. 400'lü yıllardan sonra deprem ve ekonomik sebeplerden dolayı zamanla gözden düşmüş ve unutulmuştur. 1812 yılında İsviçreli bir gezgin olan Johann Burkhardt (Yohan Burkhart) tarafından tekrar bulundu.
Lut Gölü ile Akabe Körfezi arasındaki topraklarda yer alan Petra Antik Kenti Mumya Geri Dönüyor, Indiana Jones Son Macera ve Çölde Tutku gibi bir çok Hollywood filmine konu ve çekim alanı olmuştur. Devasa kayaları, bir anda daralan yolları gizemli duvarları ve ışığa göre değişen renkleriyle büyüleyici bir mekandır. Bölgeyi deve, eşek ve at arabalarıyla gezmek mümkün. Ancak kenti en iyi şekilde gezmek istiyorsanız yürüyerek gezmeniz önerilir.

petra antik kentiPetra'ya The Siq adı verilen dar bir yoldan geçilerek girilir. Derin vadi içinde dolaşırken kendinizi Türkiye'de bulunan Saklı Kent'te gibi hissedebilirsiniz. Bazı kayaların rengi gül rengi gibi kırmızı olduğundan bu şehre Gül Pembe Şehri de denilmektedir.
Kent içerisinde yer alan El Hazne (Hazine) 42 metre yüksekliğinde ve 30 metre genişliğindedir, göçebe bir toplum olan Nebatiler tarafından kaya oyularak 2000 yıl önce Kral 3. Aretas’a mezar olarak yapıldı.
Petra'da çöl iklimi hakimdir. Bu nedenle gündüzler çok sıcaktır ancak geceler de bir hayli soğuktur. Ziyaret için en güzel mevsim ilkbahar ve sonbahardır.
Kum taşından oyulan yaşam alanları, kaya mezarları, tapınaklar, türbeler ve 3 bin kişilik antik tiyatro çok etkileyicidir.
Petra'yı gezmek için bir ya da iki gün gerekebilir. 2014 yılı fiyatlarına göre bu antik kenti ve doğal güzelliğe sahip mekanı gezmek biraz pahalı. Biletler bir, iki ve üç günlük olarak satılıyor. Günlük ücret 60 dolardır.
Petra Antik Kenti 6 Aralık 1985 tarihinde UNESCO tarafından "Dünya Kültürel Mirası" listesine alınmış ve 7 Temmuz 2007 tarihinde Dünyanın Yeni Yedi Harikasından biri olarak kabul edilmiştir.


share button   
Sosyaldeyince.com sosyal bilgiler sitesi

site tanıtım
 

Özetler 5.Sınıf - 6.Sınıf - 7.Sınıf - 8.Sınıf . . : : : . . Etkinlikler 5.Sınıf - 6.Sınıf - 7.Sınıf - 8.Sınıf
Sunular 5.Sınıf - 6.Sınıf - 7.Sınıf - 8.Sınıf