Sosyal Bilgiler Sitesi - Sosyaldeyince.com
..:: Bilgiye Atılan Adım ::..

PASİNLER SAVAŞI

Başlatan Sosyaldeyince, 14 Ocak, 2016, 21:14

« önceki - sonraki »

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Sosyaldeyince

14 Ocak, 2016, 21:14 Son düzenlenme: 14 Eylül, 2017, 12:17 Sosyaldeyince
PASİNLER SAVAŞI (1048)
Türklerle (Büyük Selçuklu Devleti) Bizans'ın yaptığı ilk savaştır. Bu zaferden sonra Türkler Anadolu'nun içlerine kadar ilerlemişlerdir. Zaferin kazanılmasıyla Anadolu'ya Türk akınları hızlanmıştır. Malazgirt savaşı öncesi önemli bir adımdır.


Anadolu'ya ilk Türk akınlarını 4. yüzyılda Hunlar, 6. yüzyılda Sabir Türkleri yapmıştır. Ancak bu akınlar yerleşme amaçlı değildi. . Daha çok ticari ve ganimet amaçlıdır. Anadolu'yu yurt edinmek amacıyla gelen ilk Türkler Oğuzlardır. 11. yüzyılda Çağrı Bey, Anadolu'yu yurt edinmek amacıyla akınlara başlamıştır.
PASİNLER SAVAŞI
Dandanakan savaşından sonra Selçuklu devleti kurulmuştu. Bu tarihten sonra Selçuklular Anadolu üzerindeki faaliyetlerine hız verdiler. Nihayetinde Pasinler ve Malazgirt savaşlarıyla ağırlık kazandı.

PASİNLER SAVAŞI (1048)
Türkler Anadolu'ya yönelik akınlarını Büyük Selçuklular döneminde daha planlı bir şekilde yapmışlardır. Selçuklu Sultanı Tuğrul Bey güçlü bir orduyu Anadolu'ya göndermiş, Bizans Devleti de Türkleri durdurmak için harekete geçmiştir. Ermeni ve Gürcü kuvvetlerinden de destek alan Bizans ordusu ile Erzurum yakınlarındaki PASİNLER OVASI'NDA savaş yapılmıştır. Selçuklular Bizans, Gürcü ve Ermeni kuvvetlerini Pasinler Savaşı'nda yenilgiye uğratmıştır. (1048). Bu zaferden sonra Türkler Anadolu'nun içlerine kadar ilerlemişlerdir. Zaferin kazanılmasıyla Anadolu'ya Türk akınları hızlanmıştır.
Türkler (Büyük Selçuklu Devleti) ile Bizans'ın yaptığı ilk savaştır.

share button   
Sosyaldeyince.com sosyal bilgiler sitesi

site tanıtım
 

Özetler 5.Sınıf - 6.Sınıf - 7.Sınıf - 8.Sınıf . . : : : . . Etkinlikler 5.Sınıf - 6.Sınıf - 7.Sınıf - 8.Sınıf
Sunular 5.Sınıf - 6.Sınıf - 7.Sınıf - 8.Sınıf