Yaz Kursu Planları
site tanıtım
sosyal bilgiler uygulama

Pamukkale ve Hierapolis Gönderen Konu: Pamukkale ve Hierapolis  (Okunma sayısı 2525 defa)

Çevrimdışı Sosyaldeyince

  • Site Yöneticisi
  • *****
  • İleti: 4468
    • Sosyaldeyince.com
Pamukkale ve Hierapolis
Pamukkale ve Hierapolis
« : 27 Nisan 2014, 00:09 »

Pamukkale ve HierapolisPamukkale, yeraltı kaynak sularının içerdiği kireçten oluşmuş traverten.. Denizli ilindedir. 2700 metre uzunluğunda ve 160 m yüksekliktedir. Parlak beyaz rengiyle Pamukkale'yi 20 km uzaklıktan görmek mümkündür.

Hierapolis "Kutsal şehir" anlamına gelen Hierapolis Pamukkale (Denizli) yakınlarında antik kent.MÖ 190 yılında II. Eumenes tarafından kuruldu. MÖ 2. yüzyılda Roma egemenliğine giren şehir altın dönemini bu zamanlar yaşadı ve depremlerle yıkıldıktan sonra tamamen Roma mimarisiyle bezendi. Hz.İsa'nın havarilerinden Aziz Filipus'un burada öldürülmesi şehre dini bir önem de kazandırmıştır. MS 395'te Bizans'ın daha sonra 1210'da Anadolu Selçukluları'nın sınırları dahilinde kalmıştır.

Tedavi amacıyla da kullanılan Pamukkale yeraltı suları (travertenler) sayesinde tarih boyunca turist çekmiştir. Hamam, yolcuların yıkanarak şehre girmeleri için şehrin dışına inşa edilmiştir.

Pamukkale ve Hierapolis
9,500 Kapasiteli Şehir Tiyatrosu

Tiyatro kapasitesinin 9.500 kişi olmasından dolayı şehir nüfusunun 95.000-100.000 arasında olduğu tahmin edilmektedir. Tiyatrosunun tasarımından burada gladyatör dövüşleri yapıldığı anlaşılır. Sahne altındaki çukurluk bölümle oturma sıraları arasında seyircileri vahşi hayvanlardan korunmak için yaklaşık 1 metrelik yükseklik farkı vardır. Gladyatör dövüşlerinin olmadığı tiyatrolarda bu fark bulunmamakta, sıralar sahne düzeyinden başlamaktadır. Şehrin giriş kapısında işlenmiş olan Medusa figürü, tanrıça Medusa'dan korunmak için yapılmıştır. Bu inancın Türk kültürüne nazar boncuğu olarak geçtiği sanılmaktadır.

Şehir, UNESCO Dünya Miras Listesi'ne alınmıştır.Linkback: https://www.sosyaldeyince.com/videolar/pamukkale-ve-hierapolis-t901.0.html

share button  


Sosyaldeyince.com sosyal bilgiler sitesi

sosyal bilgiler

Pamukkale ve Hierapolis
Pamukkale ve Hierapolis
« : 27 Nisan 2014, 00:09 »
sosyaldeyince.net


xx
Pamukkale ve Hierapolis

Başlatan Sosyaldeyince

0 Yanıt
2098 Gösterim
Son İleti 27 Nisan 2014, 22:10
Gönderen: Sosyaldeyince