Sosyal Bilgiler Sitesi - Sosyaldeyince.com
..:: Bilgiye Atılan Adım ::..

Osmanlı Esnafı

Başlatan Sosyaldeyince, 26 Nisan, 2014, 23:41

« önceki - sonraki »

0 Üye ve 3 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Sosyaldeyince


18. YÜZYILDA OSMANLI ESNAFI

Osmanlı esnaf ve zanaatkârları, 18. yüzyılda teşkilâtlanmış bulunuyordu. Her esnaf zümresinin lonca denilen birlikleri vardı. Bunlarda belli kural ve kaideler geçerliydi. Ancak bu kurallara ilk devirlerde olduğu gibi sıkı sıkıya bir bağlılık söz konusu değildi. Bazen bu kuralların, esnaf ve zanaatkârlar veya yöneticileri tarafından veyahut da dışarıdan bazı kimselerce çiğnendiği görülmektedir.
 Esnaf ve zanaatkârların bu yüzyıldaki cins ve miktarı konusunda kesin bir rakam bilinmemektedir. Fakat muhtelif yıllara ait toplam 324 esnaf ve zanaatkâr tespit edilmiştir. Bu sayının artması muhtemeldir. Bunlar ancak yeni araştırmalar sonucunda ortaya çıkacaktır.

18. yüzyıl esnaf ve zanaatkârları, gelenekçi yapının müsaade ettiği imkânlar ölçüsünde iş teşebbüsünde bulunuyor, iş hacmini artırıyordu. Onların iş teşebbüsü ve hacmi, bir ve iki dükkânla veyahut işyerleri ve mağazalarla sınırlı değildi; daha çok olabilirdi. Onların mesleklerini icra ettikleri belli mekânlar vardı. Bu mekânlar, şehrin iş merkezlerinin bulunduğu muayyen yerlerde yer aldığı gibi, muhtelif mahallelerine yayılmış olabilirdi.
 Esnaf ve zanaatkârlar, devrin şartlarından doğmuş, birçok sorunla da karşılaşıyorlardı. Bu sorunlar onların çalışma düzenini bozuyordu. Düzeni bozulan esnaf bu kez, çevresini ve ticaret hayatını olumsuz yönde etkiliyordu. Bu sorunlarla ilgili olarak esnaf ve zanaatkârlar ile devlet makamları arasında sık sık yazışmalar oluyor, çözüm önerileri ortaya konuyordu. Fakat, buna rağmen sorunlara dair şikayetler, bir türlü sona ermiyordu.

Selçuklu Devleti ve daha sonra kurulan Osmanlı Devleti’ndeki esnaf birliğine Ahilik denirdi. Ahilik teşkilatı sayesinde esnaf birbirine destek olur, mesleğe yeni başlayanlara hem dini hem de mesleki eğitim verilirdi. Çırak olan bir kişi kalfalığa yükselir daha sonra Şet Kuşatma töreniyle kendisine ustalık belgesi verilirdi.


Şet Kuşatma Töreni


share button   
Sosyaldeyince.com sosyal bilgiler sitesi

site tanıtım
 

Özetler 5.Sınıf - 6.Sınıf - 7.Sınıf - 8.Sınıf . . : : : . . Etkinlikler 5.Sınıf - 6.Sınıf - 7.Sınıf - 8.Sınıf
Sunular 5.Sınıf - 6.Sınıf - 7.Sınıf - 8.Sınıf