Sosyal Bilgiler Sitesi - Sosyaldeyince.com
..:: Bilgiye Atılan Adım ::..

Nitelikli Eleman

Başlatan Sosyaldeyince, 26 Nisan, 2014, 22:05

« önceki - sonraki »

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Sosyaldeyince

26 Nisan, 2014, 22:05 Son düzenlenme: 07 Ağustos, 2018, 14:29 Sosyaldeyince
Nitelikli Eleman - Nitelikli İnsan GücüNitelikli eleman, bir mesleğin gerektirdiği bilgi, beceri, kabiliyet ve eğitime sahip insan demektir. Nitelikli eleman işini kısa sürede yapar, zamandan ve malzemeden tasarruf eder, kaliteli iş yapar, ülke ekonomisine katkıda bulunur.

Nitelikli insan gücü, eğitim yoluyla okullarda yetişir. Ülkemizde nüfus fazla olmasına rağmen, çeşitli sektörlerde çalışan nitelikli eleman sayısı azdır. Nitelikli eleman sayısının azlığı, yapılan işlerden gereken verimin alınmasını zorlaştırmaktadır. Bu durum ülke ekonomisi için olumsuz sonuçlar ortaya çıkarmaktadır. Nitelikli eleman sayısının fazla olduğu ülkelerin siyasi, ekonomik ve sosyal gelişmişlik düzeyleri yüksektir.
Bu konuda yaşanan büyük sorunlardan biri "beyin göçü" adı verilen iyi eğitim almış ve çeşitli niteliklere sahip kişilerin dış ülkelere göç etmesidir. Bu durumun engellenmesi için nitelikli elemanlara uygun ve verimli çalışma şartları hazırlanmalıdır.
Her mesleğin kendine özgü gerektirdiği özellikler vardır. Seçeceğimiz mesleğin gerektirdiği özelliklere sahip olmalıyız. Meslek seçiminden önce kendimizi tanımalı, neleri yapabileceğimizi bilmeli ve ona göre meslek seçmeliyiz. Meslek seçimi, gelişmiş ülkelerde çok erken yaşlarda olmaktadır. Ortaokul yıllarında öğrenciler meslek seçimi konusunda karar vermiş olmalıdır. Aile, çevre baskısı ve para meslek seçiminde etkili olmamalıdır.


share button   
Sosyaldeyince.com sosyal bilgiler sitesi

site tanıtım
 

Özetler 5.Sınıf - 6.Sınıf - 7.Sınıf - 8.Sınıf . . : : : . . Etkinlikler 5.Sınıf - 6.Sınıf - 7.Sınıf - 8.Sınıf
Sunular 5.Sınıf - 6.Sınıf - 7.Sınıf - 8.Sınıf