Sosyal Bilgiler Sitesi - Sosyaldeyince.com
..:: Bilgiye Atılan Adım ::..


Sosyaldeyince.com Akıllı Telefon Uygulaması Google Play Store^de yayında.

Nasa

Başlatan Sosyaldeyince, 26 Nisan, 2014, 21:56

« önceki - sonraki »

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

SosyaldeyinceNasa

NASA: ABD 'nin uzay programı çalışmalarından sorumlu olan kurum, 29 Haziran 1958 yılında kurulmuştur. Daire, 1 Ekim 1958 tarihinden itibaren faaliyet göstermeye adım atmıştır. NASA, Ay'a dönük Apollo uçuşlarında, Skylab uzay istasyonu ve daha sonra uzay mekiği gibi çalışmalarla her zaman ABD'nin uzay çalışmalarına yön vermiştir. Günümüzde NASA, Uluslararası Uzay İstasyonunu desteklemekte ve yeni Ares I ve Ares V iniş araçlarını geliştirmektedir. Uzay programı çalışmalarının yanı sıra uzun vadeli sivil ve askeri roket çalışmaları da NASA'nın çalışma alanlarının arasındadır.
NASA'nın şimdiye kadar yaptığı uzay çalışmaları, büyük oranda başarıyla sonuçlanmış fakat ABD'ye milyarlarca dolara mal olmuştur. Özellikle Ay'ın fethiyle sonuçlanan Apollo programı, Skylab, uzay mekiği programları çok büyük harcamaları gerektirmiştir. Ancak 21. yüzyıla doğru gerçekleştirilmesi beklenen büyük uzay istasyonları, Ay istasyonu ve Mars seferi programları yanında, önceki harcamaların çok küçük kalacağı hesaplanmaktadır.
Toplamda 5 uzay mekiği üretilmiştir.
Bunlar :
1-Columbia Uzay Mekiği. Üretim tarihi 1981 dir.2003 de fırlatma sorunsuz geçti. Ancak görevini tamamlayıp dünyaya döndüğü sıra yere inmesine çok az kala infilak etmişti.
2-Challenger Uzay Mekiği: 1983 de üretildi. 1986 da kalkıştan kıza bir süre sonra aşırı soğuktan dolayı yakıt tanklarındaki contaların yakıt kaçırması sonucu infilak etti.
3-Discovery Uzay Mekiği: 1984 de üretildi. Bir çok başarılı görevde bulundu. Özellikle MİR uzay istasyonuyla çok başarılı kenetlenmeler oluşturdu.
4-Atlantis Uzay Mekiği: 1985 de üretildi. Discover gibi oda sorunsuz birçok uçuş gerçekleştirdi. Hala kullanılmakta.
5-Endeavor Uzay Mekiği: Üretim tarihi 1991'dir. Halen kullanılmakta.


share button   
Sosyaldeyince.com sosyal bilgiler sitesi

site tanıtım
 

Özetler 5.Sınıf - 6.Sınıf - 7.Sınıf - 8.Sınıf . . : : : . . Etkinlikler 5.Sınıf - 6.Sınıf - 7.Sınıf - 8.Sınıf
Sunular 5.Sınıf - 6.Sınıf - 7.Sınıf - 8.Sınıf