Sosyal Bilgiler Sitesi - Sosyaldeyince.com
..:: Bilgiye Atılan Adım ::..

Kore Savaşı ve Türkiye

Başlatan Sosyaldeyince, 05 Haziran, 2015, 14:09

« önceki - sonraki »

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Sosyaldeyince

05 Haziran, 2015, 14:09 Son düzenlenme: 07 Ağustos, 2018, 15:32 Sosyaldeyince
Kore Savaşı ve Türkiye
1950 yılında Amerika ve SSCB arasındaki çıkar çatışmaları savaşa dönüştü. Güney Kore ve Kuzey Kore arasında çıkan savaşta Amerika Güney Kore'yi destekledi.


Avrupa'da Soğuk Savaş tam anlamıyla başlamaktayken, Kore Yarımadası'nda da önemli gelişmeler yaşanmaktaydı. Kore'yi işgal altında tutan Japonya'nın teslim olmasından sonra ülke Eylül 1945'te, 38. paralel üzerinden ikiye bölünmüş, güney ABD'nin, kuzey ise SSCB'nin denetimi altına sokulmuştu. ABD ve SSCB arasında Avrupa'nın geleceği hakkında yaşanan anlaşmazlıkların bir benzeri Kore'de de ortaya çıktı. 1943'teki Kahire Konferansı kararlarına rağmen ABD ve SSCB ülkenin siyasal bütünlüğünün korunması yönünde görüş ayrılığına düşünce, 1948'de BM gözetiminde 38. paralelin güneyinde seçimler yapılırken SSCB Kuzey'de seçim yapılması na izin vermedi.
Kore Savaşı ve Türkiye

Stalin, Koreli komünist lider Kim İl Sung'un kurduğu hükümeti desteklemeye devam etti. Güney'de devlet başkanlığını kazanan Syngman Rhee'yi ise ABD destekliyordu. Kuzey'de SSCB'nin desteklediği komünistler Kore Demokratik Halk Cumhuriyeti (Kuzey Kore) adıyla bir devlet kurarlarken güneyde ABD'nin desteklediği Batı yanlılarının kurduğu devletin adı Kore Cumhuriyeti (Güney Kore) oldu.
Her iki devlet de asıl Kore'nin kendileri olduğunu ileri sürerek birbirlerinin topraklarında hak iddia etmekteydiler. 25 Haziran 1950'de Kuzey Kore birlikleri, iki ülkeyi ayıran 38. paralel üzerinden Güney'e saldırdı. ABD'nin çağrısıyla toplanan BM Güvenlik Konseyi Kuzey Kore'nin eyleminin barışın ihlali olduğuna ve saldırganın durdurulması için silahlı kuvvet kullanılmasına karar verdi. O sırada BM'de Çin'i, komünist Çin Halk Cumhuriyeti'nin değil Tayvan'ın temsil etmesini protesto eden SSCB, Güvenlik Konseyi toplantılarını boykot etmekteydi. Dolayısıyla bu kararın alınmasını pekâlâ engelleyebilecek veto gücünü kullanamadı.
Bu karara uyan 19 ülke Kore'ye asker gönderme kararı aldı. ABD Kore Savaşı'na yaklaşık 500.000 askerle katıldı. Türkiye, BM Kuvvetleri'ne 5000 kişiyle, altıncı büyük katkıyı yaptı. Süratle ilerleyen BM ordusu, Kuzey Kore'nin kazanımlarını sona erdirip 38. Paralelin kuzeyine geçince, Kuzey Kore'yi desteklemekte olan Çin Halk Cumhuriyeti, Ekim 1950'de "gönüllü ordusu" adını verdiği birlikleri savaşa soktu. Bu müdahale dengeleri değiştirdi. Karşılıklı başarılar elde edilse de, mücadele başladığı yer olan 38. paralel üzerinde kilitlendi. Nisan 1951'de başlayan ateşkes görüşmeleri 1953'te sonuçlandı. Kore'nin bölünmüşlüğü devam etti.
Kore Savaşı, ABD tarafından SSCB ve ÇHC destekli komünizmin yayılmasının durdurulması için verilen bir mücadele olarak görüldü. Dolayısıyla, Kore Savaşı bir yandan Soğuk Savaş içindeki Doğu-Batı gerginliğini tırmandırırken, diğer yandan da ABD'nin çevreleme politikasının Avrupa'yla sınırlı olamayacağı, komünizmin mutlaka küresel çapta çevrelenmesi görüşü ABD yönetiminde taraftar kazandı.
ABD Kore Savaşı devam ederken 1951'de Japonya ile bir güvenlik antlaşması imzalamıştı. Eylül 1954'te ABD, Avustralya, Filipinler, Fransa, İngiltere, Pakistan ve Tayland arasında imzalanan Manila Antlaşması'yla Güneydoğu Asya Antlaşması Örgütü (SEATO) adlı bir askerî ittifak kuruldu. NATO ile Kuzey Atlantik ve Avrupa'da SSCB'yi çevreleyen ABD, SEATO ile Güneydoğu Asya gelişmelerini denetleyebilmek istiyordu. Birinci Hind-i Çinî Savaşı'nın ardından, bu bölgede komünistlerle mücadele eden yönetim veya silahlı gruplara yardım etmek ABD'nin önceliği hâline geldi. Avrupa'da ise 1954'te Federal Almanya'nın ordu kurmasına izin verilirken, 1955'te bu ülke NATO'ya üye olarak alındı. Aynı yıl ABD, çevrelemenin Orta Doğu'daki ayağı olarak Bağdat Paktı'nı kurdurttu.
Diğer yandan, 1949'da atom bombasına sahip olan SSCB ile bir yarışa girişen ABD, 1952'de ilk hidrojen bombası denemesini yaptı. Bir yıl sonra da SSCB hidrojen bombası üretmeye başladı. Böylece Kore Savaşı'nın hemen ardından, ABD ve SSCB arasında nükleer silahlanma yarışı hız kazandı.
Türkiye Kore Savaşı'nda yaklaşık 700 askerini şehit verdi. Dünya barışına yaptığı bu katkılar neticesinde Türkiye, soğuk savaş döneminde SSCB'ye karşı Amerika'nın önderliğinde kurulan NATO'ya üye olarak alındı.


share button   
Sosyaldeyince.com sosyal bilgiler sitesi

site tanıtım
 

Özetler 5.Sınıf - 6.Sınıf - 7.Sınıf - 8.Sınıf . . : : : . . Etkinlikler 5.Sınıf - 6.Sınıf - 7.Sınıf - 8.Sınıf
Sunular 5.Sınıf - 6.Sınıf - 7.Sınıf - 8.Sınıf