Sosyal Bilgiler Sitesi - Sosyaldeyince.com
..:: Bilgiye Atılan Adım ::..


Sosyaldeyince.com Akıllı Telefon Uygulaması Google Play Store^de yayında.

Bor Madeni

Başlatan Sosyaldeyince, 25 Mart, 2015, 22:13

« önceki - sonraki »

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Sosyaldeyince

25 Mart, 2015, 22:13 Son düzenlenme: 12 Mayıs, 2015, 20:15 Sosyaldeyince
Bor Madeni
Türkiye'nin sahip olduğu kaynaklar bakımından dünya lideri olduğu, çağımızın, geleceğin madeni, bor.Bor doğada tuz şeklinde karşımıza çıkar bu nedenle diğer adı sanayinin tuzudur. Bor madeni birçok alanda kullanılıyor. Kullanıldığı ürünün dayanıklılığını artıyor, enerji sarfiyatını azaltıyor. Yurdumuzda bor madenini çıkartma ve işleme görevini Eti Maden İşletmesi yapmaktadır.
bor

Bor rezervi olarak bakıldığında Türkiye dünyada ilk sırada yer almaktadır. Dünyaya 700 yıl yetecek bor Türkiye'de bulunmaktadır. Bor rezervlerimizin 1978 yılında 600 milyon ton olduğu bilinirken, yapılan arama çalışmaları ile bugün 3 milyar ton rezerve sahip olduğumuz tespit edilmiştir. Rezerv çalışmaları halen Eti Maden/MTA işbirliği ile sürmektedir. Üretim kapasitemiz her geçen gün artmış ve dünya bor pazarında etkinliğimizin giderek artmasıyla 1970'li yıllarda % 16 olan pazar payımız bugün % 47'lere ulaşarak ABD'nin de önüne geçmiştir. Türkiye'den sonra dünya bor rezervinin yüzde 8’ine sahip Rusya ikinci sırada yer almaktadır. Yüzde 7 ile Amerika üçüncü sırada yer alır. Bor mineralinin topraktan çıkmış haline tüvenant denir. Dünyada ticari olarak tüketilen borun yüzde doksanını oluşturan 4 mineralden üçü Türkiye'de bulunmaktadır. Yıllık dünya bor üretimi ve satışı yaklaşık 4 milyon tondur. Eti Maden İşletmesi bu ihtiyacın yarısını tek başına karşılamaktadır. Yeryüzünde gördüğümüz pek çok ürünün içinde bor minerali bulunmaktadır. Borun kullanıldığı alanlar başında; cam, seramik, Jet ve roket yakıtı, tarım, sabun ve deterjan sektörü geliyor. Ayrıca fiberglas üretiminde de borun önemi büyüktür.
Bor, içinde kullanıldığı ürünün termal ve fiziksel şoklara karşı dayanıklılığını arttırıyor ve güçlendiriyor. Örneğin bor katılan bir seramik daha uzun ömürlü ve daha kaliteli oluyor.
Çıkarıldığı Yerler; Kütahya (Emet), Bursa, Balıkesir (Bigadiç - Susurluk) Eskişehir (Seyitgazi - Kırka)

share button   
Sosyaldeyince.com sosyal bilgiler sitesi

site tanıtım
 

Özetler 5.Sınıf - 6.Sınıf - 7.Sınıf - 8.Sınıf . . : : : . . Etkinlikler 5.Sınıf - 6.Sınıf - 7.Sınıf - 8.Sınıf
Sunular 5.Sınıf - 6.Sınıf - 7.Sınıf - 8.Sınıf