Sosyal Bilgiler Sitesi - Sosyaldeyince.com
..:: Bilgiye Atılan Adım ::..


Sosyaldeyince.com Akıllı Telefon Uygulaması Google Play Store^de yayında.

Everest Tepesi

Başlatan Sosyaldeyince, 22 Mart, 2015, 23:01

« önceki - sonraki »

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Sosyaldeyince

22 Mart, 2015, 23:01 Son düzenlenme: 07 Ağustos, 2018, 15:28 Sosyaldeyince
Everest Tepesi
Dünyanın en yüksek yeri, Everest.


EVEREST tepesi yeryüzünün en yüksek tepesidir. Himalaya'larda, Nepal-Tibet sınırında; yükseltisi 8.848 m'ye kadar varır. Dağ adını Sir George Everest'ten aldı (1851).

Sir George EVEREST, İngiliz yer ölçümü bilginidir.  Everest ünlü bir bilgin olduğu kadar başarılı bir yöneticiydi. Eseri, Survey of İndia (Hindistan Topraklarının ölçümü) bugüne kadar değerini muhafaza etmiştir. Adı, Himalaya'nın en yüksek tepesine verilerek ölümsüzleştirildi.

Everest'in iki yüzü (kuzey yüzü ve kuzeybatı yüzü) Tibet'e bakar; bir diğeriyse (güneybatı yüzü) Nepal'e dönüktür. Güçlü ve uzun keskin sırtlar bu yüzleri birbirinden ayırır ve doğuda Kangşung, kuzeybatıda Rongbuk (kolu Rongbuk'un doğu buzulu) ile birlikte ve batıda Khombu buzulunu çevreler. Bu buzul dillerinden Kosl vc Arun havzalarındaki akarsular doğar; bu suların taşkınları çok şiddetli olur ve sık sık Himalaya'nın ön tarafında yer alan bölgeleri sular altında bırakır.
Everest tepesi
Everesi'e ilk olarak, 1921'de, C.K. Howard Bury yönetimindeki İngiliz araştırma heyeti çıkmaya çalıştı. Ancak zirveye ulaşamadı. Bunu takip eden yıllarda pek çok dağcı Everest'e tırmanmak istedi, bunların hiçbiri başarıya ulaşamadı, kimi soğuga dayanamadı, kimi ise yüksek seviyelerde nefes alma zorluğu çekti, hatta bazı dağcılar Everest'e çıkma hevesi nedeniyle bu tırmanışta hayatını kaybetti.
29 Mayıs 1953'te, Yeni Zelanda'lı Edmund Hillary ile taşıyıcı Norgay Tensing zirveye ulaşmakla dünyanın en yüksek tepesinin fethini tamamladılar. 1957'de lsviçre'li iki dağcı grubu, sonra 1960'ta Tibet asıllı üç çinli dağcı bu defa kuzey yolundan doruğa çıktılar. 1963'te, bir amerikan grubu doruğa ulaştı. Bu başarı 1965'te bi hintli grup tarafından tekrarlandı.

Everest'e tırmanan ilk Türk dağcı 1995 yılında Nasuh Mahruki olmuştur. Eylem Elif Maviş ise 2006'da Everest'e tırmanan ilk Türk kadın oldu. Aynı tırmanış, Türklerden oluşan bir ekibin ilk Everest zirve çıkışıydı. Ekibin hedeflerinden olan ilk Türk oksijensiz tırmanışını ekip lideri Serhan Poçan ve Bora Maviş gerçekleştirmeyi denemekle birlikte, zirveye oksijenle çıkacaklardır. 2007 yılında Fenerbahçe Spor Kulübü'nün 100. kuruluş yılı etkinlikleri kapsamında Tunç Fındık ve Mustafa Kalaycı beraber zirve yaptılar. 2010 yılında Nasuh Mahruki ve Yılmaz Sevgül güney rotası üzerinden tırmanış gerçekleştirmişler ve 23 Mayıs 2010 günü zirveye ulaşmışlardır.

share button   
Sosyaldeyince.com sosyal bilgiler sitesi

site tanıtım
 

Özetler 5.Sınıf - 6.Sınıf - 7.Sınıf - 8.Sınıf . . : : : . . Etkinlikler 5.Sınıf - 6.Sınıf - 7.Sınıf - 8.Sınıf
Sunular 5.Sınıf - 6.Sınıf - 7.Sınıf - 8.Sınıf