Sosyal Bilgiler Sitesi - Sosyaldeyince.com
..:: Bilgiye Atılan Adım ::..

MARİANA ÇUKURU

Başlatan Sosyaldeyince, 24 Mart, 2015, 01:15

« önceki - sonraki »

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Sosyaldeyince

MARİANA ÇUKURU
Dünyanın en derin yeri, Mariana Çukuru.MARİANA ÇUKURU
Büyük Okyanus’ta bulunan çukurdur. Japonya'nın güneyinde, Endonezya'nın kuzeyinde, Marian takım adalarının doğusunda yer alır, Marian takım adaları güneyinde dar bir kemer meydana getirir. Burada 1951’de Challenger 2 gemisiyle yapılan sondajlarda o zamana kadar bilinen en büyük derinlik bulundu (10.863 m). Sovyet (Rus) gemisi Vityaz 1958’de 10.960 m derinlik ölçtü.
Mirana Çukuru

Çukurun dibine inmek hiç de kolay değildi. Çünkü çukurun dibindeki basınç miktarı, yüzeydeki basıncın tam 1000 katı kadardır. Bu sun basıncı, çok güçlü, dayanaklı gibi görünen demirden yapılmış bir denizaltıyı kağıt gibi bükebilirdi. Çok ciddi hesaplamalar yapılmalıydı. Nihayet 23 Ocak 1960'ta, İsviçreli bilim adamı Jacques Piccard ile ABD Donanması'ndan Teğmen Donald Walsh, Trieste Batiskapı içinde Mariana Çukuru'na inebilmeyi başaran ilk insanlar olmuşlardır. Triesta Batiskapı ile 11.520 m'ye inilmiş ancak bu hesaplama daha sonra çok defa değiştirilmiştir. Sonar gemilerinin ses dalgaları göndererek yaptığı hesaplamalarda bazı ufak farklılıklar olsa da derinliği 11 bin metre olduğu kabul edilmektedir.

25 Mart 2012'de, Kanadalı yönetmen James Cameron "Dikey Torpil" (Deepsea Challenger) adlı özel denizaltısıyla Mariana Çukuru'na tek başına inmeyi başardı.

share button   
Sosyaldeyince.com sosyal bilgiler sitesi

site tanıtım
 

Özetler 5.Sınıf - 6.Sınıf - 7.Sınıf - 8.Sınıf . . : : : . . Etkinlikler 5.Sınıf - 6.Sınıf - 7.Sınıf - 8.Sınıf
Sunular 5.Sınıf - 6.Sınıf - 7.Sınıf - 8.Sınıf