Sosyal Bilgiler Sitesi - Sosyaldeyince.com
..:: Bilgiye Atılan Adım ::..


Sosyaldeyince.com Akıllı Telefon Uygulaması Google Play Store^de yayında.

LÜLETAŞI

Başlatan Sosyaldeyince, 31 Temmuz, 2014, 17:42

« önceki - sonraki »

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Sosyaldeyince

31 Temmuz, 2014, 17:42 Son düzenlenme: 15 Eylül, 2014, 00:38 Sosyaldeyince

LÜLETAŞI

Lületaşı magnezyum silikattan oluşmuş bir taştır. Rengi beyazdır, yumuşaktır, suya deyince sabun gibi yumuşar, bu yüzden çok kolay işlenebilir. Eskişehir yakınlarında açılan kuyularda çıkarılır. Yerin 15-20 metre altında bulmak mümkündür. Ancak çok derinlere inmek de gerekebilir. Süs eşyası yapımında kullanılmaktadır. Bu taştan lüle, sigara ağızlığı, kolye, gerdanlık, tespih, bilezik, pipo, çeşitli kutular yapılır. Lületaşı Eskişehirtaşı olarak da adlandırılır. Ülkemizde en çok Eskişehir'de bulunur. Kemikli, Sepetçi, Sarısıva, Karahöyük ve Yarmalar köylerinde çıkarılır Yaklaşık 300 yılı aşkın bir süredir kullanılmaktadır.
Son yıllarda Lületaşı işlemeciliği giderek azalmaktadır. Diğer el sanatlarında olduğu gibi bu el sanatı da yok olma tehlikesi ile karşı karşıyadır. lületaşı

Lületaşının ortaya çıkarılışı ile ilgile bir söylence şöyle anlatılmaktadır: Rivayete göre lületaşını ilk bulan ve lületaşı yer altı yolunu gösteren köstebekmiş. Bir yaz günü Karatepe mevkiinden civar başka bir köye gitmekte olan bir delikanlı yorulunca, yere bağdaş kurup azığını çıkartmış, ne varsa yemeğe koyulmuş. İşte ne olmuşsa o zaman olmuş birden ayakucunda gözüne takılan bir delikten, önü sıra ite kaka bir beyaz taşı yuvarlayıp çıkaran bir köstebek görmüş. Köstebek delik önünde başlamış yuvarlak taşla oynamaya. Hikaye bu ya. Delikanlı dikkatini çeken bu yuvarlağa el atacak olunca köstebek hemen dar atmış kendini deliğe. Delikanlı yuvarlağı bir süre parmaklarının arasında dolaştırmış, sonra bıçağını çıkarıp başlamış bu sütbeyaz taşı yontmaya. Daha ilk bıçak sürmesinde kendi dünyasında şimdiye kadar duymadığı insanı ta içten yakan, deli divane eden bir ses: "Ah insanoğlu bana kıymasaydın ya!" diye bir feryat koparmaz mı... Delikanlı şaşırıp elinden taşı atmış. Taş yere düşünce ayın ondördü gibi bir kız olmuş!... Sonra ufalanmış, yusyuvarlak, tostoparlak bir hale gelmiş. Delikanlının şaşkın bakışları arasında yuvarlana yuvarlana geldiği deliğe girip kaybolmuş. Delikanlı durur mu, başlamış deliği eşelemeye!... Ay batmış gün doğmuş, gün batmış ay doğmuş, ay batmış gün doğmuş... Delikanlıyı arayan köylüler, delikanlıyı 7 kat yerin altına giden dapdaracık bir kuyuda boğulmuş olarak bulmuşlar. Yalnız, derisi yüzülmüş kanlı parmakları sıkı sıkıya birkaç lületaşını tutuyormuş.

Lületaşı Müzesi

Eskişehir Valiliği tarafından 1998 yılında Uluslararası Lületaşı Festivalleri, Lületaşı El Sanatları yarışmaları ve sergilerinde yer alan eserler, İl özel idaresi tarafından satın alınıp lületaşı müzesinin oluşumu için çalışmalar yapılmıştır. 60 sanatçıya ait 400 civarında eseri bünyesinde bulunduran Lületaşı Müzesi, 2008 yılında Odunpazarı Belediyesi tarafından Kurşunlu Külliyesinde yerli ve yabancı misafirlerin ziyaretine açılmıştır.


share button   
Sosyaldeyince.com sosyal bilgiler sitesi

site tanıtım
 

Özetler 5.Sınıf - 6.Sınıf - 7.Sınıf - 8.Sınıf . . : : : . . Etkinlikler 5.Sınıf - 6.Sınıf - 7.Sınıf - 8.Sınıf
Sunular 5.Sınıf - 6.Sınıf - 7.Sınıf - 8.Sınıf