Sosyal Bilgiler Sitesi - Sosyaldeyince.com
..:: Bilgiye Atılan Adım ::..

Kurtuluş Savaşı İlk Kurşun

Başlatan Sosyaldeyince, 30 Mart, 2015, 21:20

« önceki - sonraki »

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Sosyaldeyince

Kurtuluş Savaşı İlk Kurşun
Kurtuluş Savaşı'nda ilk kurşun, 19 Aralık 1918'de Fransızlar'a Hatay Dörtyol'da atılmıştır.Birinci Dünya Savaşı, dünya tarihinde çok önemli sonuçları olan savaşlardan biridir. Osmanlı Devleti 1914 yılında başlayan ve 4 yıl süren bu savaştan çok ağır bir yenilgi ile ayrıldı. 1918'de Mondros Ateşkes Antlaşması imzalanır. Bu anlaşma teslimiyetin belgesi olur, itilaf devletleri arasındaki gizli antlaşmaların önündeki tüm engeller ortadan kalkar. Osmanlı Devleti'nin paylaşılmasının yolu açılır ve işgal İskenderun'dan başlar.
Hatay Dörtyol ilk kurşun

11 Aralık 1918'de Fransız askerleri Dörtyol'a girer. Artık karar zamanıdır. Ya düşmana teslim olup zulümlere boyun eğilecek ya da onurlu bir şekilde sonuna kadar savaş olacaktır. Dörtyol'da halkın ileri gelenleri bir araya gelerek toplantı yaparlar. Bu toplantıdan silahlı mücadele kararı çıkar ve Kuvayi Milliye'ye dönüşecek halk direnişinin ilk tohumları burada atılmış olur. Dörtyol'daki halkın başarısı destansı bir hikayedir. 19 Aralık 1918'de Hatay Dörtyol'da Fransızlara ilk kurşunu sıkan Mehmet Kara'dır. Fransızlar Dörtyol'u işgal etmiş, halkın bütün faaliyetlerini kısıtlamıştır. Halkın sokağa bile çıkmalarına izin vermiyor, her türlü faaliyetlerini engelliyordu. Dörtyol halkı vatanlarında sanki bir yabancı gibi yaşıyorlardı. Sonunda Dörtyol halkı isyan bayrağını çekti.
Halk, işgalci güçlerden zulmün durdurulmasını istedi ancak durmayan zulümler karşısında Kuvayi Milliye birlikleri harekete geçti. 19 Aralık 1918'de Fransızlara pusu kuran birlikler içerisinde yer alan Mehmet Çavuş işgalci güçlere ilk kurşunu sıkmış oldu. İşte o kurşun Anadolu'nun işgalci devletlere boyun eğmeyişinin sembolü olmuştur. Bu mücadele düşmanın yurttan atılışına kadar devam etmiş Kurtuluş Mücadelesi sonunda düşman yurttan atılmıştır.

share button   
Sosyaldeyince.com sosyal bilgiler sitesi

site tanıtım
 

Özetler 5.Sınıf - 6.Sınıf - 7.Sınıf - 8.Sınıf . . : : : . . Etkinlikler 5.Sınıf - 6.Sınıf - 7.Sınıf - 8.Sınıf
Sunular 5.Sınıf - 6.Sınıf - 7.Sınıf - 8.Sınıf