Sosyal Bilgiler Sitesi - Sosyaldeyince.com
..:: Bilgiye Atılan Adım ::..

İstiklal Marşı'nın Kabulü

Başlatan Sosyaldeyince, 26 Nisan, 2014, 13:02

« önceki - sonraki »

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Sosyaldeyince

26 Nisan, 2014, 13:02 Son düzenlenme: 06 Mart, 2020, 10:09 Sosyaldeyince
İSTİKLAL MARŞI'NIN KABULÜ: 12  MART 1921

 
  

Marşımız,  yurdumuzun düşman işgaline uğradığı felaket günlerinde hazırlandı. Saldırgan  düşmana karşı Anadolu'da tutuşan heyecanı koruyacak; vatan sevgisini ve inancı  canlı tutacak bir marşın hazırlanması düşüncesi, Genel Kurmay Başkanı İsmet  (İnönü) Paşa dan geldi. İsmet İnönü böyle bir marşın Fransız ordusunda mevcut  olduğunu ve bizim ordumuz için de faydalı olacağını Milli Eğitim Bakanlığına  iletti. Milli Eğitim Bakanlığı da bu düşünceyi benimseyip bir yarışma  düzenledi. Beğenilen güfte için 500 lira ödül verilecekti. Yarışma için 734  şiir gönderildi. Bir kurulca bunlar titizlikle incelenip 6 tanesi ayrıldı. Ama  hiçbiri beğenilmedi; marş olacak değerde bulunmadı. O zaman Burdur Milletvekili  olan Mehmet Akif'in para ödülünden rahatsızlık duyduğu için yarışmaya  katılmadığı öğrenildi. Dönemin Milli Eğitim Bakanı Hamdullah Suphi şairin  Meclis'teki sıra arkadaşı Balıkesir Milletvekili Hasan Basri Bey'in yardımını  istedi.
         Hasan  Basri Bey bundan sonrasını şöyle anlatıyor:
         "Akif  Bey'in yanımda olduğu bir zaman, elime bir kağıt parçası alarak, onun dikkatini çekecek bir tarzda yazmaya başladım.
         -  Ne yazıyorsun?
         -  Marş... İstiklal Marşı yazıyorum.
         -  Yahu sen ne adamsın? Seçilecek şiire para ödülü verileceğini bilmiyor musun?  içinde para olan bir işe nasıl katılıyorsun?
         -  Yarışma kaldırıldı? Seçilecek şiire ne para verilecek, ne de her hangi bir ödül. Milli Eğitim Bakanı bana güvence verdi.
         -  Ya, o halde yazalım.
         İşte  böylece yazılmaya başlanan ve 48 saatte bitirilen İstiklal Marşı, imzasız  olarak Milli Eğitim Bakanlığının seçici kuruluna sunuldu. Milli Eğitim Bakanı  Hamdullah Suphi, daha önce seçilen 6 şiirle birlikte yeni şiiri Ordu  Komutanlarına gönderdi. Onlardan, şiirlerin askerlere okunmasını, beğenilenleri  sıralamalarını istedi. Komutanlar, kısa sürede sonucu bildirdiler: Hepsi de  Mehmet Akif'in şiirini birinci sıraya almıştı. Bundan sonraki iş, İstiklal  Marşı'nın T.B.M.M'ne getirip kabul ettirmekti. Marş, ilkin Meclis'in 1 Mart  1921 günü yaptığı ikinci oturumunda ele alındı. Başkan Mustafa Kemal'in söz  vermesi üzerine Hamdullah Suphi kürsüye gelerek, sık sık alkışlarla kesilen  şiiri okudu ve son seçimin Meclis'e ait olduğunu söyledi. O gün oylama  yapılmadı. Şiirle ilgili konuşmalar ve oylama, Meclis'in 12 Mart 1921 günü  öğleden sonraki oturumunda yapıldı. Bazı milletvekilleri, bir komisyon  kurularak şiirin yeniden incelenmesini, bazıları da hemen görülüp karara  bağlanmasını istediler. Uzunca tartışmalardan sonra, şiirin kabulü için verilen  6 önerge benimsendi ve İstiklal Marşı çoğunlukla kabul edildi.
       Şiirin  bestelenmesi için açılan ikinci yarışmaya 24 besteci katıldı. 1924 yılında  Ankara'da toplanan seçici kurul, Ali Rıfat Çağatay'ın bestesini kabul etti. Bu beste  1930 yılına kadar çalındıysa da 1930 da değiştirilerek Cumhurbaşkanlığı  orkestrası şefi Osman Zeki Üngör'ün 1922 de hazırladığı bugünkü beste yürürlüğe  kondu. Marşın armonilenmesini Edgar Manas, bando düzenlemesini İhsan Servet  Künçer yaptı.

             

Mehmet Akif Ersoy Videosu


share button   
Sosyaldeyince.com sosyal bilgiler sitesi

rahmi76

Teşekkür ederim. Sınıfta izleteceğim.

orhun


site tanıtım
 

Özetler 5.Sınıf - 6.Sınıf - 7.Sınıf - 8.Sınıf . . : : : . . Etkinlikler 5.Sınıf - 6.Sınıf - 7.Sınıf - 8.Sınıf
Sunular 5.Sınıf - 6.Sınıf - 7.Sınıf - 8.Sınıf