Sosyal Bilgiler Sitesi - Sosyaldeyince.com
..:: Bilgiye Atılan Adım ::..

İstanbul'un Fethi ve Sonrası

Başlatan Sosyaldeyince, 26 Nisan, 2014, 22:34

« önceki - sonraki »

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Sosyaldeyince


İstanbul'un Fethi ve Sonrası Gelişmeler

Fetih için önemli hazırlıklar yapıldı. Bizans'a gelebilecek yardımlar önlendi, Şahi topu denen büyük toplar döktürüldü ve Haliçteki zinciri geçmek için gemiler karadan yürütüldü. Bir kaç başarısız saldırının ardından nihai saldırı 29 Mayıs 1453 sabahı başladı. Haliç'ten baskı uygulayabilmek için gece yağlı kütükler üzerinde karadan Haliç'e taşınan gemiler, o sabah Bizans askerlerine kötü bir sürpriz olmuştu. Uzun süren bu çarpışmalar sonucunda Ulubatlı Hasan adındaki bir yeniçeri, aldığı ok darbelerine rağmen hayatta kalarak Osmanlı sancağını dikmiş, bununla ateşlenen Osmanlı ordusu 29 Mayıs 1453'te İstanbul'un surlarını aşmıştı. Ancak savaş henüz bitmemişti. Hayatta kalan Bizans askerleri, Osmanlı askerleriyle sokak aralarında çarpışıyorlardı. Kısa süren bu çatışmalardan sonra Bizans ordusu yenilmiş ve Sultan II. Mehmed önderliğindeki Osmanlı ordusu İstanbul'a tamamen hâkim olmuştu. Osmanlı Bu savaş sonunda Yükselme devrine girdi, İstanbul başkent yapıldı. Orta çağ bitti yeni çağ başladı. Bizans yıkıldı.

Fatih döneminde Amasra, Sinop alındı. Trabzon Rum İmparatorluğu’na son verildi. Ardından Karadeniz’in kuzeyindeki Kırım’ın alınmasıyla Karadeniz tamamen Osmanlı’nın eline geçti. Karadeniz bir Türk gölü haline geldi.
  Barbaros Hayrettin (Hızır Reis) Paşa’nın Kaptan-ı Derya olmasıyla birlikte Akdeniz’de Türk hakimiyeti sağlandı.1538 yılında Haçlı donanmasıyla yapılan Preveze Deniz savaşı’nı Osmanlı kazandı. Akdeniz’deki üstünlük Osmanlıların eline geçti. Anadolu’nun güneyinde bulunan Kıbrıs adasındaki korsanlar hem Osmanlı ticaret gemilerine zarar veriyor hem de hac yolu üzerinde tehdit oluşturuyorlardı. Bu amaçla Venedikliler’in elinde bulunan Kıbrıs Adası 1571 yılında alındı. Doğu Akdeniz üstünlüğü tamamen ele geçmiş oldu. Kıbrıs adasının alınmasından sonra yapılan İnebahtı Deniz savaşını Osmanlı kaybetti. ( İnebahtı yenilgisinden sonra Sokullu Mehmet Paşa Venedik elçisine; “Biz Kıbrıs’ı almakla sizin kolunuzu kestik. Siz de donanmamızı yakmakla bizim sakalımızı tıraş ettiniz. Kesilen kolun yerine başkası gelmez; fakat tıraş edilen sakal daha gür çıkar.” demiştir. ) Bu arada Girit adası 24 yılda alınabildi.
 Rusya Karadeniz’de gemi bulundurup “sıcak denizlere inme” amacındaydı. Bu amaçla Osmanlı’ya 1700’lü yılların sonunda itibaren sürekli saldırdı. Osmanlı’ya isteklerini kabul ettirmek amacıyla Çeşme ve sonra Sinop’taki Osmanlı donanmasını yaktı. Küçük Kaynarca anlaşmasıyla(1774) Kırım elimizden çıktı. Ruslar Karadeniz’e rahatlıkla açılma imkanı sağladı. Karadeniz’deki Osmanlı üstünlüğü sona erdi. 1856 yılında yapılan Paris konferansıyla Osmanlı’nın toprak bütünlüğü Avrupa devletlerinin koruması altına alındı. Osmanlı’nın kendi topraklarının koruyamayacak güçte olduğu anlaşıldı.
  Padişah Yavuz Sultan Selim Mısır”da bulunan Memlüklüler üzerine sefere çıktı. Memlüklülerin Suriye'ye kadar gelerek Anadolu topraklarını tehdit etmesi, Hicaz su yolları sorunu, Memlüklerin Abbasi halifesini himaye etmesi sebebiyle Mısır’a sefer düzenlendi. Mercidabık 1516, ve Ridaniye 1517, savaşlarında Osmanlı Memlüklüleri yendi. Halifelik Osnanlı'ya geçti. Bu tarihten sonra Osmanlı padişahı halife ünvanına sahip oldu ve bütün İslam dünyasının dini lideri oldu. Mısır hazinesi ve baharat yolunun denetimi Osmanlı'ya geçti.


share button   
Sosyaldeyince.com sosyal bilgiler sitesi

site tanıtım
 

Özetler 5.Sınıf - 6.Sınıf - 7.Sınıf - 8.Sınıf . . : : : . . Etkinlikler 5.Sınıf - 6.Sınıf - 7.Sınıf - 8.Sınıf
Sunular 5.Sınıf - 6.Sınıf - 7.Sınıf - 8.Sınıf