Sosyal Bilgiler Sitesi - Sosyaldeyince.com
..:: Bilgiye Atılan Adım ::..

II. MEHMED - FATİH SULTAN MEHMET

Başlatan Sosyaldeyince, 26 Nisan, 2014, 22:24

« önceki - sonraki »

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Sosyaldeyince

26 Nisan, 2014, 22:24 Son düzenlenme: 26 Nisan, 2014, 22:26 Sosyaldeyince

II. MEHMED   (FATİH SULTAN MEHMED)

Fatih Sultan Mehmed 29 Mart 1432 yılında Edirne'de dünyaya gelmiştir. Babası padişah İkinci Murad, annesi ise Huma Hatun’dur.

Fatih Sultan Mehmed’in yapısı : uzun boyu, dolgun yanağı, adaleli ve kuvveti oldukça iyi bir padişahtı. O devrin en büyüklerinden birisiydi ve toplam 7 yabancı dil biliyordu.

Fatih zamanında alimleri, sanatkarları ve şairleri toplar sohbet eder ve bundan çok büyük zevk alırdı. Bilinmeyen konular hakkında araştırmalar yaptırırdı ve bu araştırmaları incelerdi. Akşemseddin Fatih Sultan Mehmed'in hocalığını yapmış bir alimdir. En çok değer verdiği Alimdir. Fatih, soğuk kanlı ve çok cesur bir insandı. Eşi benzeri olmayan bir komutandı ayrıca mükemmel bir yöneticiydi. Yapacağı değişiklerle ilgili hiç kimseye en ufak bir sır vermezdi.

Genelde Farsça ve Arapça’ya çevrilen felsefi konulu eserleri okurdu. Fatih sultan Mehmet bilime çok önem veren bir padişahtı. 1466 yılında Batlamyos haritasını tercüme ettirip haritadaki isimleri Arap harfleri ile yazdırdı. Bilimsel konularda sorunlar hangi dine mensup olursa olsun bilginler korurdu ve onlara eserler yazdırırdı. Ünlü ressam olan Bellini'yi İstanbula davet etti ve resmini yaptırdı. Ünlü Astrolog Ali Kuşçu o zamanda İstanbul’a geldi.

Fatih Sultan Mehmed 1481 yılına kadar padişahlık yaptı. 25 kere sefere katıldı. Fatih sultan Mehmet yüksek azim ve iradesi vardı. Verdiği kararlı uygulardı. Devlet idaresinde oldukça sertti. Savaşlarda cesurdu. Savaşta önlerde giderdi.

20 Yaşında Osmanlı Devletinin başına geçti. İstanbul’u fetheden Sultan Mehmed 1100 yıl hüküm süren Doğu Roma İmparatorluğunu ortadan kaldırdı ve Fatih ünvanını aldı. Ortaçağı kapatıp yeniçağı açtı. Bir dünya imparatoru oldu. 3 Mayıs 1481 yılında Maltepe’de hayata veda etti.


share button   
Sosyaldeyince.com sosyal bilgiler sitesi

site tanıtım
 

Özetler 5.Sınıf - 6.Sınıf - 7.Sınıf - 8.Sınıf . . : : : . . Etkinlikler 5.Sınıf - 6.Sınıf - 7.Sınıf - 8.Sınıf
Sunular 5.Sınıf - 6.Sınıf - 7.Sınıf - 8.Sınıf