Yaz Kursu Planları
site tanıtım
sosyal bilgiler uygulama

Hz. Muhammed Gönderen Konu: Hz. Muhammed  (Okunma sayısı 3163 defa)

Çevrimdışı Sosyaldeyince

  • Site Yöneticisi
  • *****
  • İleti: 4468
    • Sosyaldeyince.com
Hz. Muhammed
Hz. Muhammed
« : 26 Nisan 2014, 00:26 »

Hz. Muhammed

Hz. Muhammed

  Hz. Muhammed (S.A.V) 571 yılında Mekke de dünyaya geldi. Doğmadan önce babası vefat etti. Doğduktan kısa bir süre sonra annesini kaybetti. Sonra dedesi Abdulmuttalip’in himayesine girdi. Onun ölümünden sonra da amcası Ebu Talib’in yanında kalmaya başladı. Küçük yaşlardan itibaren ticarete atıldı. Mekke’de yaşayan ve puta tapan insanlara karşı çıkıyordu. Bu nedenle o insanlardan uzak kalmak için sürekli gözlerden uzak Hira mağrasına çekiliyordu. Bu arada ilk eşi Hz. Hatice ile evlendi. Hazreti Hatice’den Kasım, Abdullah, Zeynep, Rukiye, Ümmü Gülsüm, Fatıma adında altı çocuğu oldu Kasım ve Abdullah küçük yaştayken vefat etti. Yine bir gün Hira mağrasına çekildiğinde vahiy meleği olan Cebrail geldi ve ona ilk vahiy “Oku” emrini verdi. Böylece Hz. Muhammed’e (S.A.V) 40 yaşında peygamberlik verilmiş oldu. Ona ilk eşi Hz. Hatice iman etti ardından Hz. Ali sonra Zeyd bin Harise ardından da Hz. Ebu Bekir iman etti sonra birçok insan bu mesaja kulak verdi.
  Putlara tapan Mekkeliler Müslümanlara türlü eziyetler işkenceler ve boykot uyguluyorlardı. Bundan korunmak için bir kısım Müslüman Habeşistan’a hicret etti. Daha sonra arkalarında bir kısım Müslüman daha Habeşistan’a hicret etti. Sonunda Hz.Muhammed’in (S.A.V) emriyle bütün Müslümanlar Medine’ye hicret etti(622). Önden Müslümanlar gitti arkalarından da Hz. Muhammed ve arkadaşı Ebu Bekir gitti. Medine yerlileri (ensar) Müslümanları çok iyi karşıladılar. Medine yerlileriyle(ensar) Mekke’den hicret edenler (muhacir) kardeş ilan edildi. Böylece Medine İslam devleti kurulmuş oldu.
  İslam devletinin kurulmasıyla müşrikler Müslümanlara saldırmaya başladı ilk savaş Bedir savaşı oldu. Müslümanlar ticaret için giden bir Mekke kervanını Mekke’de kalan eşyaları için el koymak istediler bunu duyan Mekkeliler savaş hazırlığı yaptılar ve Müslümanların üzerine geldiler. Bedir kayalıklarında karşılaşan ordular savaştılar. Bedir savaşında Müslümanlar galip geldi bunun sonucunda Şam ticaret yolu Müslümanlara açılmış oldu. Savaşta ele geçen esirler 10 müslümana okuma yazma öğretmek şartı ile serbest bırakıldı.
  Mekkeli müşrikler Bedir savaşının intikamını almak için Uhud savaşını başlattı. Uhud savaşının başında Müslümanlar galipken peygamberimizin görevlendirdiği okçuların yerini terk etmesiyle Müslümanlar mağlup oldu. Ama yinede müşrikler kesin bir zafer kazanamadılar.
  Ardından Hendek savaşı oldu çünkü Mekkeliler Müslümanlara ağır bir darbe vurmak istiyorlardı. Müslümanlar bunu duyunca Selman-ı Farisi’nin önerisi üzerine Medine’nin etrafına kuyular kazdılar ve şehir savunmasına geçtiler. Böylece savaş Müslümanların zaferiyle sonuçlandı.
  628 yılında Müslümanlar hacca gitmeye karar verdiler. Bundan tedirgin olan Mekkeliler onları içeri almayarak Hudeybiye anlaşmasını imzaladılar. Hudeybiye anlaşması artık Müslümanların tanındığını gösteren bir anlaşmadır.
  629 yılında Müslümanlar Hayberi fethetti. Hayberin fethi ile Şam’ın ticaret yolu Müslümanların eline geçti. Hayberin fethinden sonra müslümanlar ilk kez Bizansla savaştı Mute’de savaşan ordular hiçbir sonuç elde edemeden geri döndüler.
  630 yılında Mekke’nin fethi gerçekleşti. Mekke’nin fethinden sonra Arap yarımadası hızlı bir şekilde Müslümanların kontrolü altına girdi.
Müslümanlar ve putperest Arap kabileleri arasında yapılan Huneyn savaşını da başarıyla Müslümanlar kazandı. Huneyn zaferinden sonra Taif şehri kuşatıldı.
Hz Muhammed’in son seferi ise Tebük seferi olmuştur.
  Hz. Muhammed (S.A.V) son kez Müslümanlarla beraber hacca gitti ve buna veda haccı adı verildi, Veda haccında Müslümanlara veda niteliğinde konuşan Hz. Muhammed 632 yılında Medine de vefat etti şu anda kabri Medine’de Ravza-ı Mutahhare da bulunmaktadır.Linkback: https://www.sosyaldeyince.com/videolar/hz-muhammed-t820.0.html

share button  


Sosyaldeyince.com sosyal bilgiler sitesi

sosyal bilgiler

Hz. Muhammed
Hz. Muhammed
« : 26 Nisan 2014, 00:26 »
sosyaldeyince.net


xx
Hz. Muhammed - Bedir Savaşı

Başlatan Sosyaldeyince

0 Yanıt
3952 Gösterim
Son İleti 26 Nisan 2014, 00:32
Gönderen: Sosyaldeyince
xx
Hz. Muhammed - Veda Hutbesi

Başlatan Sosyaldeyince

0 Yanıt
2931 Gösterim
Son İleti 26 Nisan 2014, 00:37
Gönderen: Sosyaldeyince
xx
Hz. Muhammed - Uhud Savaşı

Başlatan Sosyaldeyince

0 Yanıt
5543 Gösterim
Son İleti 26 Nisan 2014, 00:34
Gönderen: Sosyaldeyince
xx
İslamiyet'in Doğuşu ve Hz. Muhammed

Başlatan Sosyaldeyince

0 Yanıt
1799 Gösterim
Son İleti 24 Eylül 2014, 13:53
Gönderen: Sosyaldeyince
xx
Hz. Muhammed - Hendek Savaşı

Başlatan Sosyaldeyince

0 Yanıt
3240 Gösterim
Son İleti 26 Nisan 2014, 00:36
Gönderen: Sosyaldeyince