Sosyal Bilgiler Sitesi - Sosyaldeyince.com
..:: Bilgiye Atılan Adım ::..

Piri Reis Dünya Haritası

Başlatan Sosyaldeyince, 15 Mart, 2015, 19:12

« önceki - sonraki »

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Sosyaldeyince

15 Mart, 2015, 19:12 Son düzenlenme: 17 Mart, 2015, 12:24 Sosyaldeyince
Piri Reis'in Dünya Haritası
Yüzlerce yıl önce aslına çok benzeyen dünya haritasını Piri Reis nasıl çizdi?Şu an çizilen haritalar dünyanın uzaydan çekilen fotoğrafları sayesinde aslına uygun yapılırken, Piri Reis’in yüzlerce yıl önce nasıl böyle bir dünya haritası çizdiği merak konusudur.
Piri Reis yaptığı haritayı 1513’te tamamlanmış olup bu haritasında Avrupa ve Afrika’nın batı kıyıları ile Güney Amerika’nın doğu kıyılarını göstermektedir.
Piri Reis Dünya Haritası

Piri Reis’in Dünya Haritası Topkapı Sarayı’nın 1929’ta müzeye dönüştürülmesi sırasında yapılan envanter tespit çalışmalarında tesadüfen bulunmuştur. Ceylan derisi üzerine çizilen haritada dokuz ayrı renk kullanılmış, gemi ve sandallar, sahildeki ve karadaki şehirler, hükümdarlar, burçlar, hayvanlar ve yerli halk resmedilmiştir.
O dönemin haritalarında 17 rüzgar gülü olup, Piri Reis’in haritasında 5 rüzgar gülü bulunmaktadır.  Bu da mevcut haritanın tamamının elimizde bulunmadığının kanıtıdır. Piri Reis dünya haritasını oluştururken 20 farklı haritadan faydalanmıştır. İleri düzeydeki coğrafya ve denizcilik bilgisi sayesinde elinde bulunan farklı haritalardaki benzerliklere, çizen kişilerin yaptıkları seferle bakarak bugünküne benzer bir dünya haritası çizmeyi başarmıştır. Hatta öylesine usta bir iş çıkarmıştır ki Amerika kıtasını çizdiğinde henüz Amerika tam olarak keşfedilmiş sayılmazdı. Faydalandığı haritalar arasında ünlü kaşif Kristof Kolomb'un bugüne intikal etmeyen, yok olmuş 1498 tarihli Amerika kıyılarını gösteren harita olduğu tahmin edilmektedir.

share button   
Sosyaldeyince.com sosyal bilgiler sitesi

site tanıtım
 

Özetler 5.Sınıf - 6.Sınıf - 7.Sınıf - 8.Sınıf . . : : : . . Etkinlikler 5.Sınıf - 6.Sınıf - 7.Sınıf - 8.Sınıf
Sunular 5.Sınıf - 6.Sınıf - 7.Sınıf - 8.Sınıf