Sosyal Bilgiler Sitesi - Sosyaldeyince.com
..:: Bilgiye Atılan Adım ::..

Yenilenebilir Enerji Kaynakları

Başlatan Sosyaldeyince, 08 Mart, 2015, 16:58

« önceki - sonraki »

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Sosyaldeyince

08 Mart, 2015, 16:58 Son düzenlenme: 11 Mart, 2015, 17:13 Sosyaldeyince
Yenilenebilir Enerji Kaynakları
Doğayı koruyan, çevreci, tükenmeyen, yeşil enerji.

Enerji Kaynaklarımız
İnsanlar ihtiyaçlarını karşılayabilmek için enerjiye ihtiyaç duyarlar. Bu enerji kaynaklarının bir kısmı zamanla tükenmektedir. Enerji kaynaklarımız yenilenebilir ve yenilenemez olarak ikiye ayrılırlar. Yenilenebilir olanlar hem tükenmemesi hem de çevreye zarar vermemesi, doğayı koruması nedeniyle tercih edilmelidir.
Yenilenebilir Enerji Kaynakları
1. Güneş; Güneşten gelen ısı ve ışık sayesinde elde edilen enerjidir. Önceleri ülkemizde en çok Akdeniz bölgesinde yaygın olan güneş enerjisinden faydalanma yöntemleri, günümüzde yurdumuzun pek çok yerinde özellikle sıcak su üretmek için kullanılmaktadır. Aslında güneş panelleri sayesinde elde edilen ısı, güneş pillerine nakledilerek önemli miktarda elektrik elde edilebilir. Dünyada en çok gelişme gösteren elektrik elde etme yöntemi olarak gösterilebilir.
yenilenebilir enerji2. Rüzgar; Rüzgarın gücünden elde edilen enerjidir. Son yıllarda rüzgar pervaneleri sayesinde pek çok yerleşim yeri elektrik ihtiyacını karşılamaktadır.
3. Hidroelektrik; Barajlardan suyun yüksekten akıtılması ile elde edilen enerji kaynağıdır. Su gücü, elektrik enerjisi üretiminde büyük önem taşımaktadır. Petrol, doğal gaz ve taş kömürü kaynakları bakımından zengin olmayan ülkemiz için su gücü enerjisi önemli bir potansiyeldir. Bundan dolayı Türkiye, baraj ve hidroelektrik santral yapımına büyük önem vermektedir. Atatürk, Keban, Karakaya başta olmak üzere çok sayıda barajımız vardır. Güneydoğu Anadolu Projesi kapsamında gerçekleştirilen baraj ve hidroelektrik santralleri de ülkemizin gelecekte bu enerjiden büyük ölçüde yararlanacağının göstergesidir.
4. Jeotermal Enerji; Yeraltından çıkan sıcak su kaynaklarıdır. Su ve su buharından elde edilen jeotermal enerji üretimine ülkemiz kaynakları çok elverişlidir. Denizli Sarayköy'de ilk jeotermal enerji santralı kurulmuştur.


Yenilenemeyen Enerji Kaynakları
1. Doğal Gaz; Isınmada kullanılan enerji kaynağıdır. Ülkemizde doğalgaz Trakya’da ve Mardin-Çamurlu’da çıkar. Ancak bunlar ihtiyacımızın çok az bir kısmını karşılar.
2. Petrol; Önemli bir enerji kaynağıdır. Yakıt dışında plastik eşya, ilaç, şampuan yapımı gibi birçok alanda kullanılır. Ülkemizde petrol sadece Güneydoğu Anadolu Bölgesinde çıkarılır.(Batman, Siirt, Diyarbakır, Adıyaman)
3. Nükleer Enerji; Uranyum ve toryum madenlerinin atomlarının parçalanması ya da birleştirilmesi ile elde edilen enerjidir. Atom enerjisi de denir.
4. Taş Kömürü; Ülkemizde sadece Zonguldak çevresinde çıkarılır. Çoğu demir-çelik fabrikalarında kullanılır.
5. Linyit; Bu da bir kömür çeşididir. Ülkemiz linyit yönünden zengin yataklara sahiptir. Çıkarıldığı önemli bazı yerler; Afşin-Elbistan(Kahramanmaraş), Tavşanlı-Tunçbilek(Kütahya), Yatağan(Muğla), Soma(Manisa), Dodurga (Çorum), Linyit en zengin enerji kaynağımızdır.

share button   
Sosyaldeyince.com sosyal bilgiler sitesi

site tanıtım
 

Özetler 5.Sınıf - 6.Sınıf - 7.Sınıf - 8.Sınıf . . : : : . . Etkinlikler 5.Sınıf - 6.Sınıf - 7.Sınıf - 8.Sınıf
Sunular 5.Sınıf - 6.Sınıf - 7.Sınıf - 8.Sınıf