Sosyal Bilgiler Sitesi - Sosyaldeyince.com
..:: Bilgiye Atılan Adım ::..

Güneş Sistemi

Başlatan Sosyaldeyince, 25 Nisan, 2014, 21:49

« önceki - sonraki »

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

SosyaldeyinceGüneş Sistemi

  Orta büyüklükte olan Güneş, tek başına Güneş Sistemi'nin kütlesinin % 99,8'ini oluşturur. Geri kalan kütle Güneş'in çevresinde dönen gezegenler, asteroitler, göktaşları, kuyrukluyıldızlar ve kozmik tozdan oluşur. Günışığı şeklinde Güneş'ten yayılan enerji, fotosentez yoluyla Dünya üzerindeki hayatın hemen hemen tamamının varolmasını sağlar ve Dünya'nın iklimiyle hava durumunun üzerinde önemli etkilerde bulunur.
...Güneş sistemindeki gezegenlerin etrafında gezegenden ayrılmadan dönen gök cismine  Uydu denilmektedir. Dünyanın uydusu olan ay’dır.
...Gezegenler, güneş çevresinde dönen gök cisimleridir. Güneş çevresinde, odaklarından birinde güneş olmak üzere meydana gelen bir elips üzerinde dolanırlar. Gezegenlerin, Güneş'e olan uzaklıkları değişiktir. Bu sebeple, uzaklıklara göre değişen büyüklükte bir elips üzerinde dolanırlar. Her yıldızın, Güneş etrafında donanma süresi başka başkadır. Güneş etrafında, belli başlı sekiz gezegen dolanır.

  Bir teoriye göre güneş sistemi önce bir nebula (kızgın gaz kütlesi) idi. Daha sonra nebula soğudukça küçüldü ve ekseni etrafındaki dönme hızı arttı. Böylece merkez kaç kuvvetinin etkisiyle güneşten kopan parçalar uzaya yayıldı.

  Güneş Sistemi’nde bulunan bütün gök cisimleri Güneşin çekim etkisi altındadır ve onun etrafında dönerler. Bu hareket, odak noktalarının birinde Güneş yer alan elips şeklindeki bir yörünge üzerinde olmaktadır. Güneş Sistemi, bütünüyle ve aynı yönde dönen bir disk şeklinde hareket halindedir. Güneş Sistemi’nin çapı yaklaşık 30 ışık yılı kadardır. Güneş sisteminde Dünyadan başka 8 gezegen vardır. Bunlar; Merkür, Venüs, Dünya, Mars Jüpiter, Satürn, Uranüs ve Neptün’dür.

Pluton Gezegen mi?
Güneş Sistemi'nin 9. gezegeni olarak 1930 yılında keşfedilen Plüton, Uluslararası Astronomi Birliği'nin 24 Ağustos 2006 tarihinde aldığı kararla, gezegen statüsünden çıkartılıp, "cüce gezegen" kategorisine kondu. Aynı toplantıda, gezegen olmanın koşulları da belirlendi: Güneş'in çevresinde yörüngede dolaşmak, Güneş dışında başka bir gökcisminin uydusu olmamak, küresel bir biçim almasını sağlayacak kadar büyük bir kütleye sahip olmak ve yörüngesinin yakınlarını başka cisimlerden temizlemiş olmak. Plüton, öteki koşulları yerine getirmiş olmasına karşın Güneş çevresinde bir turu 250 yılda tamamladığı yörüngesinin yakınlarını iyi süpürmediği için sınıfta kaldı ve cüce gezegen sınıfına sokuldu.


share button   
Sosyaldeyince.com sosyal bilgiler sitesi

site tanıtım
 

Özetler 5.Sınıf - 6.Sınıf - 7.Sınıf - 8.Sınıf . . : : : . . Etkinlikler 5.Sınıf - 6.Sınıf - 7.Sınıf - 8.Sınıf
Sunular 5.Sınıf - 6.Sınıf - 7.Sınıf - 8.Sınıf