Sosyal Bilgiler Sitesi - Sosyaldeyince.com
..:: Bilgiye Atılan Adım ::..

30 Ağustos Zafer Bayramı

Başlatan Sosyaldeyince, 20 Ocak, 2019, 13:58

« önceki - sonraki »

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Sosyaldeyince

30 Ağustos Zafer Bayramı


Sakarya'da önemli güç kaybına uğrayan Yunan ordusu, demir yolunu ve köyleri tahrip ederek Afyonkarahisar-Kütahya-Eskişehir hattına geri dönmüştü. Türk ordusu Yunan ordusuna kesin bir darbe vurmak için hemen taarruza geçecek durumda değildi. Mevsimin de kışa yaklaştığı dikkate alınarak, çok iyi bir hazırlık yapıldıktan sonra taarruza geçilmesine karar verildi.
Zimem Defteri
Yunan kuvvetleri top, ağır makineli tüfek ve uçak bakımından üstün durumda idi. Cephane, taşıt ve sağlık malzemeleri bakımından da üstünlüğü vardı. Türk ordusu kesin zafer için büyük bir gizlilik içinde taarruz hazırlıklarına başladı. Taarruz hazırlıklarının uzaması TBMM'deki eleştirilerin giderek artmasına sebep olmuştu. Kurtuluş Savaşı'nın her safhasında Türk milletinden destek alan Mustafa Kemal, karşılaştığı bu engelleri de yine TBMM'den aldığı güçle aştı. 20 Temmuz 1922 tarihinde Mustafa Kemal Paşa'nın başkomutanlık görevi süresiz olarak uzatıldı.
Geçen bir yılda insan ve malzeme bakımından güçlendirilen Türk ordusu, işgal kuvvetlerini Anadolu'dan atmak için Başkomutan Mustafa Kemal Paşa komutasında harekete geçti.
26 Ağustos 1922 Cumartesi sabahı, Kocatepe'de saat 05.30'da topçu ateşi ile taarruz başladı. Silahlan elinden alınmış, ordusu dağıtılmış bir millet, "hiç"ten yola çıkarak bu noktaya gelmişti. Bu noktaya gelmesinde, bağımsızlık aşkı ve inancı önemli bir rol oynamıştı.
Büyük Taarruz, Yunanlıların Eskişehir yönünden taarruz beklemesi sebebiyle Afyonkarahisar üzerinden başlatıldı. 27 Ağustostan itibaren Türk kuvvetleri üstünlüğü ele geçirdi. Mevzilerini kaybeden Yunan kuvvetleri çekilmeye başladı.
30 Ağustos günü Yunan ordusu Dumlupınar'da kuşatıldı. O günkü savaşı, doğrudan Başkomutan Mustafa Kemal Paşa yönetti. Düşmanın ana kuvvetleri bu bölgede imha edildi. Bu savaş, tarihimize "Başkomutan Meydan Muharebesi" olarak geçti. 31 Ağustosta, Eskişehir dolaylarındaki Yunan kuvvetleri de bozguna uğratıldı.
Dağılan düşman birlikleri bozgun hâlinde kaçmaya ve İzmir, Yalova, Bandırma gibi sahil şehirlerine ulaşmaya çalışıyordu. Başkomutan Mustafa Kemal Paşa, 1 Eylül sabahı "Ordular, ilk hedefiniz Akdeniz'dir. İleri!" emrini verdi. 2 Eylülde Uşak yakınlarında Yunan Başkomutanı General Trikopis ve çok sayıda Yunan askeri esir alındı. Türk ordusu 6 Eylülde Balıkesir'e, 9 Eylülde İzmir'e girdi. 18 Eylül 1922 tarihinde Batı Anadolu, Yunan askerinden tamamen temizlenmiş oldu.
Başkomutan Mustafa Kemal'in komuta ettiği Türk ordusu Kurtuluş Savaşı'nı başarıya ulaştırdı. Böylece Anadolu'da Yunan işgali sona erdi.
Büyük zaferle Kurtuluş Savaşı'nın askerî safhası bitmiş oldu. Sonraki süreçte diplomatik ilişkiler önem kazandı. İtilaf Devletleri, TBMM'ye ateşkes teklifinde bulundular. Bunun üzerine Mudanya Ateşkes Anlaşması imzalandı.

share button   
Sosyaldeyince.com sosyal bilgiler sitesi

site tanıtım
 

Özetler 5.Sınıf - 6.Sınıf - 7.Sınıf - 8.Sınıf . . : : : . . Etkinlikler 5.Sınıf - 6.Sınıf - 7.Sınıf - 8.Sınıf
Sunular 5.Sınıf - 6.Sınıf - 7.Sınıf - 8.Sınıf