Sosyal Bilgiler Sitesi - Sosyaldeyince.com
..:: Bilgiye Atılan Adım ::..


Sosyaldeyince.com Akıllı Telefon Uygulaması Google Play Store^de yayında.

Göç

Başlatan Sosyaldeyince, 03 Ekim, 2018, 19:21

« önceki - sonraki »

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Sosyaldeyince

03 Ekim, 2018, 19:21 Son düzenlenme: 04 Ekim, 2018, 19:41 Sosyaldeyince
Göç
Göç insanlık tarihinin başlangıcından beri var olan bir olgudur. Bireylerin veya toplulukların doğal, ekonomik, toplumsal ve siyasi sebeplerle bir yerden başka bir yere gitmesine göç denir.


Ülkemizde iç göçün yönü doğudan batıya, iç kesimlerden kıyı kesimlerine doğru olmaktadır.
göç edenler
Gönüllü Göç: İnsanların bulundukları yeri kendi iradeleri ile terk etmeleridir. Eğitim, iş, sağlık olanakları ...
Zorunlu Göç: İnsanların bulundukları yeri kendi iradeleri dışında terk etmeleridir. Mülteci göçleri buna örnektir. Savaş, terör, doğal afet, mülteci ...
İç Göç: Herhangi bir ülkenin sınırları içinde oluşan göçlerdir. Ülke nüfusu değişmez, şehir nüfusları değişir.
Dış Göç: Bir ülkeden başka ülkelere olan göçlerdir. Genellikle iş bulma amaçlı yapılır.
Beyin Göçü: Maddi imkansızlıklar, ilgisizlik gibi sebeplerden dolayı bilim adamı, doktor, mühendis gibi kişilerin ülkemizde çalışmak yerine yurt dışına gidip başka ülkelerde çalışmasına beyin göçü denir.
Mevsimlik Göç: Kırsal kesimdeki bazı ailelerin büyük şehirlere, tarımın yoğun olarak yapıldığı yerlere, yaz turizminin geliştiği yerlere bir müddet çalışmak üzere göç etmeleri ile gerçekleşir. Yaylaya çıkma olayı da mevsimlik göçler içerisinde yer alır.
Göçün çeşitli sosyal, ekonomik ve kültürel sonuçlar vardır. Bu sonuçlar göç alan yerleri, göçe aktif olarak katılan bireyleri ve göç veren yerleri farklı biçimlerde etkiler. Göç alan yerlerde etkisi yerleşim alanlarının büyümesi ile düzenli ya da düzensiz bir kentleşme meydana gelmesidir. Özellikle düzensiz kentleşme, gecekondulaşma altyapı yetersizliği, çevre kirliliği ve trafik sorunları gibi olumsuzlukları ortaya çıkarabilir. Eğitim, sağlık ve belediyecilik hizmetlerinde yetersizlikler görülebilir. Göçe bağlı olarak hızlı nüfus artışı yaşanan kentlerde işsizlik sorununa rastlanabilir.
Göç veren yerlerde insan gücü kaybı, kırsal alanların yaş ortalamasının yükselmesine üretimin düşmesine neden olabilir. Göç eden insanlar sadece bir mekân değil, aynı zamanda toplumsal bir çevre değişikliği de yaşamaktadır. Örneğin tarımsal faaliyette bulunan bir çiftçi, göç ettikten sonra makine başında çalışan bir işçi olabilir.

share button   
Sosyaldeyince.com sosyal bilgiler sitesi

yaskaz


site tanıtım
 

Özetler 5.Sınıf - 6.Sınıf - 7.Sınıf - 8.Sınıf . . : : : . . Etkinlikler 5.Sınıf - 6.Sınıf - 7.Sınıf - 8.Sınıf
Sunular 5.Sınıf - 6.Sınıf - 7.Sınıf - 8.Sınıf