Sosyal Bilgiler Sitesi - Sosyaldeyince.com
..:: Bilgiye Atılan Adım ::..

Göbeklitepe Tanıtım Videosu

Başlatan Sosyaldeyince, 23 Eylül, 2019, 19:15

« önceki - sonraki »

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Sosyaldeyince

Göbeklitepe Tanıtım Videosu


Göbeklitepe, Şanlıurfa il merkezinin yaklaşık olarak 22 kilometre kuzey doğusunda Örencik Köyü yakınlarında yer alan en eski kült yapı topluluğudur.
Göbeklitepe
Tepe üzerinden kuzey ve doğuya bakıldığında Toros Dağları ve Karaca Dağ etekleri, batıya bakıldığında Fırat ovasını ayıran dağ gurubu, güneye bakıldığında ise Harran Ovası görülmektedir. Yerleşmek için buranın seçilmesinde bu özelliğin etkisi olmuştur.

Göbeklitepe'de gizemli sütunlar, dikili taşlar, hayvan ve insan kemikleri, heykeller, taş duvarlar ve tapınaklar bulunmuştur. Yapılarda çatı yoktur. Göbeklitepe günümüzden 12.000 yıl önce inşa edilmiştir. Göbeklitepe'de bulunan yapılar insanlık tarihinin ilk eserlerini oluşturması ve insanlık tarihi ile ilgili bilgilerin yeniden gözden geçirilmesine sebep olduğu için önemlidir.

Göbeklitepe'deki bulgular ışığında bilim dünyası, avcı toplayıcı toplulukların sosyokültürel yapısı hakkındaki hakim görüşleri yeniden gözden geçirmek zorunda kalacaktır. Sosyokültürel değişmelerin tarımdan önce gerçekleştiği tezi anlam bulmaktadır bu bağlamda, Göbeklitepe buluntularının ışığında Neolotik Devrimin çekirdek bölgesinin Torosların güney etekleri olabileceği sorgulanır olmuştur. Göbeklitepe Neolotik dönemde kültürel etkileşim açısından bir merkezdir.

share button   
Sosyaldeyince.com sosyal bilgiler sitesi

site tanıtım
 

Özetler 5.Sınıf - 6.Sınıf - 7.Sınıf - 8.Sınıf . . : : : . . Etkinlikler 5.Sınıf - 6.Sınıf - 7.Sınıf - 8.Sınıf
Sunular 5.Sınıf - 6.Sınıf - 7.Sınıf - 8.Sınıf