Sosyal Bilgiler Sitesi - Sosyaldeyince.com
..:: Bilgiye Atılan Adım ::..


Sosyaldeyince.com Akıllı Telefon Uygulaması Google Play Store^de yayında.

Gezegenler

Başlatan Sosyaldeyince, 02 Nisan, 2015, 16:08

« önceki - sonraki »

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Sosyaldeyince

Gezegenler
Güneş sisteminde bulunan gezegenlerin güneşe olan uzaklıklarına göre anlatıldığı bir video.Merkür
Güneşe en yakın gezegen merkürdür.  Bu yüzden en sıcak gezegen de merkürdür. Merkür'ün en ilginç özelliği kendi etrafında çok yavaş dönmesidir, kendi etrafındaki dönüş hızı neredeyse güneşin etrafında yaptığı dönüş hareketinden yavaştır. Merkür güneş etrafında iki kez döndüğünde kendi etrafında sadece 3 kez dönmüş olur. Geceyle gündüzün bu kadar uzun sürmesi gezegenin bir yüzünü kavururken diğer yüzünü dondurur. Bu nedenle gece ile gündüz arasındaki ısı farkı 1000 santigrat derecedir. Böyle bir ortamda hiçbir canlının yaşaması mümkün değildir.
Gezegenler

Venüs
Güneşten yavaş yavaş uzaklaşırken ikinci olarak venüs ile karşılaşırız. Venüs, güneş ve aydan sonraki gökyüzündeki en parlak cisimdir. Gece gökyüzüne baktığımızda uzakta parıldayan Venüs'tür. Venüs’te yakıcı bir sıcaklık hüküm sürer, üzerinde sürekli patlayan volkanlar vardır. Yüzeydeki sıcaklık 450 dereceye kadar ulaşır. Bu sıcaklık bazı metalleri bile eritir. Venüs'ün bir diğer özelliği de yoğun karbondioksit tabakasından oluşan ağır atmosferidir. Venüs'ün atmosferinde asit katmanları bulunur, bu yüzden gezegende sürekli öldürücü asit yağmurları yağar eğer. Venüs'ün yüzeyine gidebilseydik hemen ölürdük.

Dünya
Venüs’ten sonra karşımıza çıkan mavi gezegen dünyamızdır. Dünyamız üzerinde canlıların yaşamasına izin veren tek gezegendir.

Mars
Mars, ölü bir gezegendir. Mars’ta herhangi bir canlının yaşaması mümkün değildir. Her nekadar son yıllarda bu konuda araştırmalar olsa da Mars'ta bir canlının yaşadığına dair bir kanıt bulunamamıştır. Mars'ın atmosferi, yoğun karbondioksit içeren zehirli bir karışımdır. Ayrıca gezegenin üzerinde hiç şu yoktur. Gezegende sıcaklık eksi 53 derecedir. Tüm bu sebepler mars'ın yüzeyinde bir canlı yaşamasını engeller. Çok kuvvetli rüzgarlar ve aylarca devam eden kum fırtınalarının olması canlıların yaşamasına diğer bir engeldir.

Jüpiter
Jüpiter, güneş sisteminin en büyük gezegenidir. Jüpiter, gazdan oluşan bir toptur. Üzerinde hiç kara parçası bulunmaz. Jüpiter'in çapı dünyanın çapından 11 kat daha büyüktür. Bu gezegenin üzerindeki kırmızı leke bilim adamlarının uzun yıllar boyunca merak ettiği bir durumdu. Bu kırmızı lekenin yapılan araştırmalar sonucunda büyük bir fırtına olduğu anlaşılmıştır. Yani Jüpiter, üzerinde hiç kaya parçası bulunmayan, yüzlerce yıl süren büyük fırtınaların yaşandığı canlıların yaşamasına ortam olmayan bir gezegendir.

Satürn
Bu gezegen, etrafındaki halkalarla bilinir. Jüpiterden sonraki en büyük gezegendir. Bu halkalar, gaz ve kaya parçalarından oluşur. Gezegende sıcaklık, canlıların yaşamasına izin vermeyecek kadar düşüktür. Sıcaklık yüzeyde eksi 178 derece kadardır. Dünyadan büyük bir gezegen olmasına rağmen bir okyanusa düşse gazlardan oluştuğu için suyun yüzeyinde batmadan kalabilir.

Uranüs
Uranüs, güneş sistemindeki üçüncü büyük gezegendir ancak bu gezegenin üzeri canlı yaşaması için uygun değildir. Sıcaklık son derece düşüktür. Gezegenin üzerindeki sıcaklık eksi 214 derece kadardır ve bu sıcaklıkta insan bir saniyede donar. Atmosferinde zehirli gazlar bulunmaktadır.

Neptün
Neptün’ün çapı, dünyanın çapının 4 katıdır. Gazlardan oluşan atmosferi, insan için zehirlidir dahası gezegenin üzerinde hızı saatte 2 bin kilometreye varan çok kuvvetli fırtınalar vardır. Bu gezegen de çok soğuktur, sıcaklık eksi 218 derece kadardır.

Plüton
Pluton, güneşe en uzak ve en küçük olan gezegendir. Bu gezegenin gözlemlenmesi oldukça zordur, en gelişmiş teleskoplarla bile yüzeyinde bulunan bazı küçük ayrıntılar görülebilmektedir. Pluton oldukça soğuk bir gezegendir.
Gezegenin hiç uydusu yoktur ve bu yüzden gezegen statüsünden çıkarılıp cüce gezegen statüsüne alınmıştır yani aslında günümüzde bir gezegen sayılmamaktadır.

share button   
Sosyaldeyince.com sosyal bilgiler sitesi

site tanıtım
 

Özetler 5.Sınıf - 6.Sınıf - 7.Sınıf - 8.Sınıf . . : : : . . Etkinlikler 5.Sınıf - 6.Sınıf - 7.Sınıf - 8.Sınıf
Sunular 5.Sınıf - 6.Sınıf - 7.Sınıf - 8.Sınıf