Sosyal Bilgiler Sitesi - Sosyaldeyince.com
..:: Bilgiye Atılan Adım ::..

Dünyanın Oluşumu

Başlatan Sosyaldeyince, 21 Nisan, 2015, 07:31

« önceki - sonraki »

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Sosyaldeyince

Dünyanın Oluşumu
Dünyamız, kıtalar, okyanuslar nasıl oluştu, dünyada yaşam nasıl başladı, çekirdeğin yapısı hakkında neler biliyorsunuz?Ortalama 4.6 milyar yıl önce oldukça sıradan bir galaksinin spiral kollarından birinin kıyısında bir miktar uzay molozu yavaş bir çekimsel dansla dönmeye başlar. Bu kaya ve gazlar uzun zaman önce patlayan bir dizi yıldızın artığıdır. Belki de 100 milyon yıl kadar sonra bu uzay çöpleri yerçekimi kuvvetiyle muazzam çarpışmalarla ortaya çıkan enerjilerin etkisi ile bir araya gelmeye başlar. Asteroitler kiminin parçalandığı keminin birleştiği çarpışmalar geçirir. Bu astroitlerden biri dünya olacaktır. Sürekli afet benzeri bombardımanlara maruz kalır ve ışık saçan erimiş bir topa dönüşür. Dünyanın biçimlenmeye başlamasından yaklaşık 100 milyon yıl sonra bir değişim olur. O dönemde dünyanın adeta kayma ve eriyik magma kürenin en hafif bölümü olan lav, soğumaya ve kabuklar çıkmaya başlar. Şimdilik kabuk, erimeye devam edecektir ama bu bir başlangıçtır. Sonra gerçekten dikkate değer bir şey olur, dünyanın kraton adı verilen hafif yapı taşları yüzeye fırlar ve birleşirler böylece dünyanın kalıcı kabuğunun temelleri atılmış olur. Bu sırada dünyanın ilk kabuğundaki lav, su buharı ve başka gazlar püskürtmektedir. Sonunda atmosfer su buharına öyle doyar ki lavları neredeyse 1 milyon yıl ara vermeden yıkayacak yağmuru oluşturur.
dünyanın oluşumu

Bu dönemde dünyaya gökten baktığımızda çok büyük okyanuslar ortaya çıkar yine muhtemeldir ki yaşam bu dönemde ortaya çıkmaya başlamıştır. Meteor bombardımanları zamanla azalarak yaşam için daha uygun bir ortam oluşmuştur. Dünya artık son şeklini almaya başlamıştır. Dünyada kabuğun altında son derece yavaş kaynayan, yarı eriyik yarı katı olan manto vardır. Merkezde ikili bir çekirdek yapısı bulunur ve bu çekirdiğin dışını manyetik alan oluşturarak bizleri ölümcül güneş rüzgarlarından koruyan sıvı demir bir yapı oluşturuyor. İç çekirdekte ise katı halde demir ve nikel vardır.
Başta Kratonlar ve Ur adındaki tek kıta dünyanın tek sahibiydi. Bundan yarım milyar yıl sonra Arktika ve bundan yarım milyar yıl kadar sonra Atlantika oluştu. Kıtalar birbirinden ayrıydı taa ki Arktika 1.8 milyon yıl önce şimdiki doğu antartika ile çarpışıp Nena'yı oluşturana dek. Sonra 1 milyar yıl önce Nena, Atlantika ve Ur çarpışarak Rodinya adındaki süper kıtayı oluşturdu. Ortalama 300 milyon yıl sonra bu üç kıta bir kez daha ayrıldı ve Pangea adındaki yeni bir yapının çatısı altında tekrar birleşti. Pange da bölündü. Pangea ayrıştığında Ur ve Atlantika da bölündü.
Tüm bu hareketler devam ediyor. Bugün ayrı olan kıtaların bundan binlerce yıl önce birbiriyle bitişik olduğunu biliyor musunuz?
Bu videoda dünyanın oluşumu, kıtaların nasıl meydana geldiği hakkında ilginç görüntüler bulunmaktadır.


share button   
Sosyaldeyince.com sosyal bilgiler sitesi

site tanıtım
 

Özetler 5.Sınıf - 6.Sınıf - 7.Sınıf - 8.Sınıf . . : : : . . Etkinlikler 5.Sınıf - 6.Sınıf - 7.Sınıf - 8.Sınıf
Sunular 5.Sınıf - 6.Sınıf - 7.Sınıf - 8.Sınıf