Sosyal Bilgiler Sitesi - Sosyaldeyince.com
..:: Bilgiye Atılan Adım ::..

Güneydoğu Anadolu Projesi GAP

Başlatan Sosyaldeyince, 10 Nisan, 2015, 15:17

« önceki - sonraki »

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Sosyaldeyince

10 Nisan, 2015, 15:17 Son düzenlenme: 07 Ağustos, 2018, 15:30 Sosyaldeyince
Güneydoğu Anadolu Projesi GAP
Bu proje Dicle ve Fırat nehirleri üzerinde yapımı planlanan barajlar, hidroelektrik santraller ve sulama tesislerini kapsamaktadır.


Fırat ve Dicle Nehirleri üzerinde yapımı öngörülen barajlar, hidroelektrik santralleri ve sulama tesislerinin yanı sıra tarımsal altyapı, ulaştırma, sanayi, eğitim, sağlık ve diğer sektörlerin gelişmesini ve hizmetlerini kapsayan entegre projedir.
Bir bölge idaresidir. 1989'da Başbakanlığa bağlı olarak kuruldu. Amacı; bölge kapsamına giren illerde; konut, sanayi, madencilik, tarım, enerji, ulaşım gibi hizmetler ile bölgeyi hedef alan araştırmaların yaptırılmasıdır.
Güneydoğu Anadolu Projesi (GAP), Türkiye'nin tarımla ilgili olarak hazırlanmış en büyük projesidir. Projenin yapımı hâlâ devam etmektedir.
Gap
Güneydoğu Anadolu Bölgesi bir tarım ve hayvancılık alanıdır. Toprakları verimli ve geniş düzlükler halindedir. Tarımda en önemli sorun sulamadır. Bu amaçla bölgede GAP (Güneydoğu Anadolu Projesi) adı ile bilinen çalışmalarla (baraj, kanal, tünel) tarım alanlarının sulanması ve buraların değerlendirilmesi düşünülmüştür. Buna paralel olarak çeşitli sektörlerin gelişmesi sağlanacaktır.
GAP 25 büyük sulama projesini kapsayan ve tamamlandığında 1,7 milyon hektar tarım alanının sulanmasını gerçekleştirecek olan dev bir projedir. Ülkemizde sulanabilir potansiyele sahip olan alanların 8,5 milyon hektar civarında olduğu düşünülürse bu projenin büyüklüğü daha iyi anlaşılır. Projenin 2010 yılında tamamlanması beklenmektedir.
GAP ile Fırat ve Dicle üzerinde 22 baraj, 17 hidroelektrik santrali kurulması öngörülmektedir. Bu proje ile elde edilecek enerji Türkiye'deki mevcut hidroelektrik enerjisinden daha fazla olacaktır.
1970'lerde başlayan ve bölge halkının gelir düzeyi ve hayat standardını yükselterek, bu bölge ile diğer bölgeler arasındaki gelişmişlik farkını ortadan kaldırmak amacıyla GAP Projesi yürütülmektedir.
Daha önce sulanamadığı için kurak olan topraklar suya kavuşacak ve boş bırakılan araziler tarım alanı olacaktır
Önceden topraklar sulanamadığı için kuraklığa dayanıklı olan mercimek ekilebiliyordu. Sulama imkanı ile Mısır, Tütün, Pamuk, Şeker Pancarı, Pirinç gibi ürünler yetiştirilmeye başlanmıştır.
Bölgedeki barajlarda balıkçılık yapılmaya başlanması ile yeni bir iş imkanı doğmuştur.
1995'ten beri yapılan GAP Su Sporları Yarışmaları bölgedeki sosyal etkinlikleri artırmış ve turizm açısından gelişmeye başlamıştır .
Proje kapsamında yapılan en büyük üç baraj; Keban, Karaya ve Atatürk barajlarıdır. Atatürk Barajı, dolgu hacmi bakımından dünyanın 6. büyük barajı durumundadır. Aynı zamanda Avrupa'nın ve Türkiye'nin en büyük barajıdır.

share button   
Sosyaldeyince.com sosyal bilgiler sitesi

site tanıtım
 

Özetler 5.Sınıf - 6.Sınıf - 7.Sınıf - 8.Sınıf . . : : : . . Etkinlikler 5.Sınıf - 6.Sınıf - 7.Sınıf - 8.Sınıf
Sunular 5.Sınıf - 6.Sınıf - 7.Sınıf - 8.Sınıf