Sosyal Bilgiler Sitesi - Sosyaldeyince.com
..:: Bilgiye Atılan Adım ::..

Fransız İhtilali - 1789

Başlatan Sosyaldeyince, 04 Ekim, 2018, 19:33

« önceki - sonraki »

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Sosyaldeyince

04 Ekim, 2018, 19:33 Son düzenlenme: 04 Ekim, 2018, 19:34 Sosyaldeyince
Fransız İhtilali - 1789
18. yüzyılda Fransa'nın toplumsal yapısı üç temel sınıfa ayrılmıştı.
- Geniş topraklara ve ayrıcalıklara sahip asiller sınıfı,
- Kilise veya din adamlarından oluşan ruhban sınıfı,
- Burjuva ve köylülerden oluşan halk sınıfı.
Bu üç sınıfın üstünde de kral ve ailesi geliyordu.
Bütün vergileri ödeyen halk sınıfı, ayrıcalıklardan yoksundu.


Bankacı, tüccar ve sanayici gibi halk sınıfından zengin kimselerin oluşturduğu burjuvazi ve aydınlar, ekonomik güçleri olduğu hâlde sosyal ve siyasal hayatta aynı güç ve etkiye sahip değillerdi. Temel çatışma, burjuvazi ile asiller arasındaydı. Asillerin etkin olduğu, eşitsizliğe ve ayrıcalıklara dayanan bir düzen vardı.
Fransız İhtilali
Burjuvazi, halk kitlelerini ve köylüleri de yanına alarak bu düzeni değiştirmek istemiştir. Filozof ve aydınların düşünceleri de Fransız İhtilali'ne zemin daha iyi bir toplum düzeninin var olabileceğini göstermiştir. İhtilalin tetikleyici unsuru ise ekonomik gelişmeler olmuştur. 18. yüzyılda yaptığı savaşlar, Fransa'yı ekonomik bakımdan çok yıpratmıştı. Yaşanan ekonomik, toplumsal ve siyasal sorunlar sonucu çıkan olaylar, 14 Temmuz 1789'da halkın Bastille (Bastil) Hapishanesi'ne saldırıp siyasal mahkumları serbest bırakması ile ihtilale dönüştü.
Fransız İhtilali'nin başarıya ulaşmasından sonra "Kurucu Meclis" oluşturma kararı alındı ve asillerin bütün ayrıcalıkları kaldırıldı. Kilisenin de bütün malları devlet tarafından alınarak ayrıcalıkları kaldırıldı, laik anlayışın temelleri atıldı. Vergi adaleti yanında bütün vatandaşların askerî ve sivil memurluklara atanabilmesi sağlandı. "İnsan ve Yurttaş Hakları Bildirgesi" yayımlandı. Egemenliğin millete ait olduğu, insanların eşit olduğu, hürriyet, mülkiyet ve güvenlik haklarının temel insan hakları olduğu, siyasal görüş ve dinî inançlarından dolayı hiç kimsenin kınanamayacağı kabul edildi.
Fransız İhtilali'nin (1789) sonuçları da Osmanlı Devleti üzerinde etkili oldu. İhtilalle birlikte hürriyet, eşitlik, adalet ve milliyetçilik gibi fikirler dünyaya yayıldı. Özellikle milliyetçilik fikri çok uluslu imparatorlukları olumsuz etkiledi. Fransızlar milliyetçilik fikrini "Her millete bir devlet" sloganıyla dış politikada bir araç olarak kullandılar. Bu fikrin en fazla etkilediği devletlerden biri Osmanlı Devleti oldu. Milliyetçilik fikrinden etkilenen azınlıklar, Avrupalı devletlerin de kışkırtmasıyla isyan etmeye başladılar. Sırplarla başlayan isyanlar diğer azınlıklara yayıldı. İsyanların etkisi devletin özellikle Doğu Avrupa ve Balkan topraklarında daha yıkıcı oldu. İsyanlar sonucunda Balkanlarda huzur bozuldu.

share button   
Sosyaldeyince.com sosyal bilgiler sitesi

site tanıtım
 

Özetler 5.Sınıf - 6.Sınıf - 7.Sınıf - 8.Sınıf . . : : : . . Etkinlikler 5.Sınıf - 6.Sınıf - 7.Sınıf - 8.Sınıf
Sunular 5.Sınıf - 6.Sınıf - 7.Sınıf - 8.Sınıf