Sosyal Bilgiler Sitesi - Sosyaldeyince.com
..:: Bilgiye Atılan Adım ::..

Fatih'in Hoşgörü Politikası

Başlatan Sosyaldeyince, 26 Nisan, 2014, 22:37

« önceki - sonraki »

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

SosyaldeyinceFatih'in Hoşgörü Politikası

 Bu kısa filmde Fatih Sultan Mehmet'in İstanbul'u alınca Ayasofya'ya sığınan Hristiyan halka gösterdiği hoşgörü anlatılmaktadır.

 Fatih, İstanbul'u alınca gösterdiği hoşgörüyü Bosna'yı fethedince de göstermiş ve Bosna'daki insanların dinlerine karışmayacağına dair alttaki fermanı yayınlamıştır.

Fatih Sultan Mehmed Han'ın Fermanı (Bugünkü Türkçe ile)

’’Murat Han'ın oğlu, Mehmet daimî muzaffer! 28 Mayıs 1463 Milodraz dünya Fatihi, haşmetli ve ulu Sultan’ın imzalı ve parlayan mühürlü fermanı aşağıdadır.

Ben Fatih Sultan Han, bütün dünyaya ilân ediyorum ki; Kendilerine bu Padişah fermanı verilen Bosnalı Fransiskenler himâyem altındadır ve emrediyorum:

Hiç kimse ne bu adı geçen insanları ne de onların kiliselerini rahatsız etmesin ve zarar vermesin. İmparatorluğumda huzur içerisinde yaşayanlar ve bu göçmen durumuna düşen insanlar özgür ve güvenlik içerisinde yaşasınlar. İmparatorluğumdaki tüm memleketlere dönüp korkusuzca kendi manastırlarına yerleşsinler.

Ne de Padişahlık Eşrâfında, ne Vezirlerden veya Memurlardan, ne Hizmetkârlarımdan, ne de İmparatorluk Vatandaşlarından hiç kimse bu insanların onurunu kırmayacak ve onlara zarar vermeyecektir.

Hiç kimse bu insanların hayatlarına, mallarına ve kiliselerine saldırmasın, hor görmesin veya tehlikeye atmasın. Hatta bu insanlar başka ülkelerden Devletime birisini getirirse onlar da aynı haklara sahiptir.

Bu Padişah Fermanını ilân ederek burada, yerlerin, göklerin yaratıcısı ve efendisi Allah, Allh’ın elçisi aziz Peygamberimiz Muhammed (s.a.v.) ve 124 bin Peygamber ile kuşandığım kılıç adına yemin ediyorum ki; Emrime uyarak bana sadık kaldıkları sürecede tebaamdan hiç kimse bu fermanda yazılanların aksini yapmayacaktır.’’

Başka dinden, ırktan olanlara özgürlük ve hoşgörü sağlayan bu ferman, Fatih Sultan Mehmet'in Bosna-Hersek'i fethinden sonra 28 Mayıs 1463 tarihinden Milodraz'da yazdırılmıştır. Aslı Bosna-Hersek Fojnica şehrinde Fransisken Katolik Kilisesi'ndedir. Ferman, yeni ortaya çıkarılmış olup, Kültür Bakanlığı'nca Osmanlı Devleti'nin Kuruluşunun 700. Yıldönümü nedeniyle yayımlanmıştır. Tarihte bilinen insan hakları hareketlerinden en eskisi; Fransız İhtilâli'nden 326, 1948 Uluslararası İnsan Hakları Bildirgesinden 485 ve Amerika'nın keşfinden 29 yıl önce uygulamaya konmuştur

Bu ferman 28 Mayıs 1463 Milodraz tarihli olup, aslı Fojnica’daki Fransisken kilisesinde muhafaza edilmektedir.


share button   
Sosyaldeyince.com sosyal bilgiler sitesi

site tanıtım
 

Özetler 5.Sınıf - 6.Sınıf - 7.Sınıf - 8.Sınıf . . : : : . . Etkinlikler 5.Sınıf - 6.Sınıf - 7.Sınıf - 8.Sınıf
Sunular 5.Sınıf - 6.Sınıf - 7.Sınıf - 8.Sınıf