Sosyal Bilgiler Sitesi - Sosyaldeyince.com
..:: Bilgiye Atılan Adım ::..

Osmanlı'da Vakıf

Başlatan Sosyaldeyince, 26 Nisan, 2014, 23:36

« önceki - sonraki »

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Sosyaldeyince

26 Nisan, 2014, 23:36 Son düzenlenme: 17 Nisan, 2018, 18:55 Sosyaldeyince
Osmanlı'da VakıfBir malın veya bir gelirin, kişinin kendi isteği ile şahsi mülkiyetinden çıkararak belli şart ve gaye ile bir hayır hizmetine verilmesine Vakıf denmektir.

Tarih boyunca varlıklı Türkler, toplumsal dayanışma ve yardımlaşmaya katkı sağlamak amacıyla vakıflar kurmuşlardır.


Vakıflar özellikle altyapı, şehircilik, çevre, sağlık, eğitim, kültür, ekonomi ve ticaret alanlarında hizmet vererek insanlara yardım etmiştir.
Vakıf yapmak isteyen kişi bir vakfiye yazarak Kadıya müracaat eder. Vakıf Senedi denilen belge mahkemece onaylanır. Vakıf Senedine padişah da dahil herkes uymak zorundadır.
Vakfiyede kurucunun adı, ne maksatla vakfı kurduğu, isteklerinin neler olduğu, gelirin nereden ne kadar olduğu, nerelere harcanacağı belirtilir, sonra da bunu bozan ve değiştirenlere beddua edilir.
15. yüzyılın ilk yıllarında Bursa'da 7 imaret (aşevi) vardı. Alman gezgini Schiltberger'e göre bu imarette "Hıristiyan, Musevi veya putperest olmasına bakılmaksızın, her yoksul, yiyip içebiliyordu." o yıllarda Bursa'nın nüfusu sadece 20 bin idi.
 Vakıfların ülke ticaretine ve ekonomik hayatın gelişmesine de olumlu etkileri olmuştu. Hemen bütün şehirlerde vakıf ticaret hanları vardı. Şehirler arası yollar, stratejik mevkilere kervansaraylar yaptırılmış, böylece yolcu ve tacirlere yol güvenliği ve konaklama imkânı sağlanmıştır.
  Cumhuriyet Döneminde 3 Mart 1924'de Vakıf işleri, Başbakanlığa bağlı Vakıflar Genel Müdürlüğüne devredilmiştir. Her yıl Mayıs ayının 2. haftası vakıflar haftası olarak kutlanmaktadır.


share button   
Sosyaldeyince.com sosyal bilgiler sitesi

site tanıtım
 

Özetler 5.Sınıf - 6.Sınıf - 7.Sınıf - 8.Sınıf . . : : : . . Etkinlikler 5.Sınıf - 6.Sınıf - 7.Sınıf - 8.Sınıf
Sunular 5.Sınıf - 6.Sınıf - 7.Sınıf - 8.Sınıf