Sosyal Bilgiler Sitesi - Sosyaldeyince.com
..:: Bilgiye Atılan Adım ::..

Osmanlı Eğitim Kurumları

Başlatan Sosyaldeyince, 26 Nisan, 2014, 23:24

« önceki - sonraki »

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Sosyaldeyince

26 Nisan, 2014, 23:24 Son düzenlenme: 06 Mayıs, 2014, 21:27 Sosyaldeyince

Ahilik: Osmanlı'da Ahi Evran tarafından kurulan ve yüzyıllarca devam eden bir esnaf birliğidir. Ahilik teşkilatı ile, çıraklıktan meslek elemanı yetiştirme sistemi kurulmuş, esnaflar arasında sosyal yardımlaşma sağlanmış, üretilen malların kalitesinden fiyatına kadar denetim altına alınmıştır.
 
  Medrese: Osmanlı devletinde orta ve yüksek öğretimin yapıldığı eğitim kurumlarına medrese adı veriliyordu. Ders verilen yer anlamında olan, Osmanlı eğitim ve öğretimin esas temelini oluşturan ve hocalarına müderris denilen medreseler, Osmanlının en önemli eğitim kurumlarıydı. Medreselerde hem dini bilimler hem de pozitif bilimler gösterilirdi. Bu okulları bitiren öğrenciler kadı, müderris, katip gibi devlet memurları olurlardı.

Enderun: Enderun, bir şeyin iç kısmı, iç yüzü gibi anlamlara gelmekte olup saray içindeki okuldu. Osmanlı Devleti'nde mülkî, idarî, diplomatik ve diğer önemli kadronun yetiştirildiği yerdi. Bu bağlamda Enderun Mektebi, dünyanın ilk kamu yönetimi okulu olarak da nitelendirilebilir.
Ahilik Videosu

Enderun Mektebi Videosu


share button   
Sosyaldeyince.com sosyal bilgiler sitesi

site tanıtım
 

Özetler 5.Sınıf - 6.Sınıf - 7.Sınıf - 8.Sınıf . . : : : . . Etkinlikler 5.Sınıf - 6.Sınıf - 7.Sınıf - 8.Sınıf
Sunular 5.Sınıf - 6.Sınıf - 7.Sınıf - 8.Sınıf