Sosyal Bilgiler Sitesi - Sosyaldeyince.com
..:: Bilgiye Atılan Adım ::..


Sosyaldeyince.com Akıllı Telefon Uygulaması Google Play Store^de yayında.

Turan Taktiği

Başlatan Sosyaldeyince, 30 Ocak, 2016, 15:29

« önceki - sonraki »

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Sosyaldeyince

30 Ocak, 2016, 15:29 Son düzenlenme: 14 Eylül, 2017, 12:15 Sosyaldeyince
Turan Taktiği
Türklerde askerlik meslek sayılmazdı. Ordu-millet anlayışı çerçevesinde kadın erkek farkı gözetmeksizin her Türk asker sayılırdı. Ücretli askerlik yoktu. Türkler her an savaşa hazır bir şekilde yaşarlardı.


Türk tarihinde ilk düzenli ordu Mete Han tarafından kuruldu (MÖ 209). Onluk sisteme dayalı bir ordu bütün Türk devletleri yanında başka devletlere de örnek oldu.
Türkler savaşlarda "turan taktiğini" kullanırlardı. Turan taktiğinde ordu üç kısma ayrılırdı. Merkezdeki kuvvetler ilk olarak düşmana saldırır gibi yapar sonra geri çekilirlerdi. Düşman kuvvetler, çekilen bu birliği takibe başlayınca sağ ve solda pusu kurmuş olan Türk kuvvetleri de aniden dönüp düşmana saldırırlardı. Böylece çembere alınan düşman kuvvetleri yok edilirdi.
Türkler genelde atlı birliklerden oluşurdu. Savaşlarda ok, yay, kılıç, kalkan, gürz ve mızrak gibi hafif silahlar kullanırlardı.

Turan Taktiği (Kurt Kapanı) Şeması ve Uygulama Yöntemi

Turan Taktiği

1. Kanatlardaki birlikler düşmanın fark edemeyeceği yerlerdedir. Arazi uygunsa bir dağ ya da tepenin ardında beklerler, değilse savaştan önce hendek kazarlardı. Kanatlardaki birlikler okçu birlikleri de olabilirdi.
2. Atlı okçular önde giderek düşmana fazla yaklaşmadan taciz etmeye başlarlar. Bir süre sonra da kaçar gibi yaparlardı. Göbekteki süvariler yerlerinde kalabilir ya da atçı okçularla birlikte hareket edebilirlerdi. Hepsinin birlikte hareket etmesi düşmanın kandırılmasını kolaylaştırabilirdi. Fakat bu, düzenin yeniden oluşturulması açısından tehlikeliydi.
3. Saldıran birlikler, düşmana yenileceklerini anlamış izlenimi vererek geri çekilirler. Düşman da yeneceğini sanıp takip ederse taktiğin sonraki aşaması gerçekleşirdi.
4. Düşman çembere alınır ve savaş kazanılırdı.

share button   
Sosyaldeyince.com sosyal bilgiler sitesi

site tanıtım
 

Özetler 5.Sınıf - 6.Sınıf - 7.Sınıf - 8.Sınıf . . : : : . . Etkinlikler 5.Sınıf - 6.Sınıf - 7.Sınıf - 8.Sınıf
Sunular 5.Sınıf - 6.Sınıf - 7.Sınıf - 8.Sınıf