Sosyal Bilgiler Sitesi - Sosyaldeyince.com
..:: Bilgiye Atılan Adım ::..

Dalga Nasıl Oluşur?

Başlatan Sosyaldeyince, 31 Ekim, 2014, 15:50

« önceki - sonraki »

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Sosyaldeyince

Dalga Nasıl Oluşur?


dalgaDeniz, göl gibi su kütlelerinin yüzeyinde, rüzgar, deprem, ayın çekim kuvveti gibi etkenlerin meydana getirdiği çalkantı olarak tanımlanabilir.
Dalga oluşumu konusunda asıl üzerinde durulması gereken etken rüzgardır. Rüzgarlar deniz yüzeyinde enerji ile bir itme meydana getirirler ve bunun sonucunda dalgalar oluşur. Büyük depremler sonucunda tsunami dediğimiz büyük dalgaların oluştuğunu da unutmamak gerekir.

Denizde gördüğümüz dalgaları genellikle rüzgar oluşturur. Rüzgar deniz yüzeyine çarpınca deniz suyu hareketlenir. Ancak dalgaların sahile arka arkaya paralel bir şekilde gelip çarpmalarının sebebi rüzgar değildir.
Açık denizde dalgalar, bizim sahilden seyrettiklerimiz gibi düzgün değillerdir. Rüzgar bir yönden ve düzgün şekilde esmez. Hava şartlarıyla birlikte karışık yönlerden su yüzeyine çarpan hava düzensiz dalgalar oluşturur.
Bu düzensiz dalgalar sahile değişik açılarla yaklaşırlar. Sahile yaklaşan dalga, sanki bunu hissetmiş gibi, kırılıp köpürmeden önce aniden yönünü değiştirir ve sahile düzgün paralel çizgiler halinde vurur.
Denizdeki dalgalar bize sadece su üstünde oluşuyor gibi görünse de aslında böyle değildir. Dalga hareket ederken, su altında bir miktar su kütlesi de dalga ile beraber hareket eder. Sualtı belgesellerinde de görüldüğü gibi su altında yüzeye yakın balıklar dalganın hareket etkisinde kalırlar, suyun altında dalgayla beraber salınıp dururlar. Suyun üstündeki ve altındaki su kütleleri hep beraber, bir mani olmadığı sürece, rüzgar ittikçe hareket ederler.

Dalga çukuru, iki dalga arasındaki çukurdur. Dalga yüksekliği, dalga çukuru ile dalga tepesi arasındaki dikey mesafedir.
Çatlayan dalga, tepesine doğru gittikçe incelen, köpüklenen ve parçalanan dalgadır.
Dip dalgası, bir deniz altı olayından veya geçmiş bir rüzgâr darbesinden ileri gelen dalgadır.
Ölü dalga, sessizce ve ortada görünür bir sebep yokken yükselen dalgadır.


share button   
Sosyaldeyince.com sosyal bilgiler sitesi

site tanıtım
 

Özetler 5.Sınıf - 6.Sınıf - 7.Sınıf - 8.Sınıf . . : : : . . Etkinlikler 5.Sınıf - 6.Sınıf - 7.Sınıf - 8.Sınıf
Sunular 5.Sınıf - 6.Sınıf - 7.Sınıf - 8.Sınıf