Sosyal Bilgiler Sitesi - Sosyaldeyince.com
..:: Bilgiye Atılan Adım ::..

Çocuk Hakları

Başlatan Sosyaldeyince, 26 Eylül, 2017, 19:36

« önceki - sonraki »

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Sosyaldeyince

26 Eylül, 2017, 19:36 Son düzenlenme: 07 Ağustos, 2018, 15:25 Sosyaldeyince
Çocuk Hakları


Çocuk Hakları
 Aile, toplumun temel birimidir. Çocukların gelişmeleri ve korunmaları için doğal ortamdır. Çocuğun gelişebilmesi için mutlu, sevgi dolu ve anlayış sahibi bir ailede yetişmesi gerekir. Çocuk, ailede her yönüyle hayata hazırlanmalıdır. İyi bir aile iyi bir çocuk ve toplum demektir.
18 yaşından küçük olan herkes çocuktur. Tüm dünyada çocukların sahip olduğu haklar vardır. Bu haklar Çocuk Hakları Sözleşmesi'nde yer alır. 20 Kasım Dünya Çocuk Hakları Günü'dür.
Çocuk haklarına dair bir sözleşme hazırlanmış ve 20 Kasım 1989'den beri bütün dünya devletleri bu hakları uygulamaktadır. Çocuk haklarının korunması için Birleşmiş Milletler Çocuklara Yardım Fonu UNICEF kurulmuştur. Dünyanın her yerinde herhangi bir ayrım yapmadan çocuklara yardım etmektedir.
Ülkemizde çocukların haklarını kullanmasına olanak sağlanmaktadır. Hemen hemen her kentte çocuk meclisleri bulunmaktadır. Bu meclislere katılarak duygu ve düşüncelerimizi özgürce ifade etme fırsat bulabiliriz.
Yaşama hakkı, Kişi dokunulmazlığı hakkı, Düşünce ve İfade Özgürlüğü, Temiz ve düzenli bir çevrede yaşama, Eğitim Hakkı, İsim hakkı gibi çeşitli haklarımız vardır.
Eğitim almak hem bir hak hem de bir sorumluluktur. Kimse bizim okula gitmemize engel olamaz, bu hakkımızdır, ayrıca hiçbir çocuk okula gitmiyorum, derslerime çalışmıyorum diyemez, bu çocukların yerine getirmesi gereken bir sorumluluktur. En önemli vatandaşlık görevlerimizden biri de kanunlara uymaktır.
Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Çocuk Haklarına Dair Sözleşme'nin uygulanmasını ve takibini gerçekleştirmektedir.
Ülkemizde Sosyal Hizmetler Çocuk Esirgeme Kurumu kurulmuştur. Bu kurum çocuk yetiştirme yurtları aracılığıyla bazı haklardan yoksun kalan çocukların devlet güvencesiyle korunmasını sağlamaktadır.
Günümüzde birçok çocuk yapamayacakları işlerde çalıştırılmakta, eğitim, beslenme, barınma gibi ihtiyaçları karşılanmamaktadır. Ancak siz çocuklar çocuklara özel haklar olduğunu bilmelisiniz. Çocuk Haklarına Dair Sözleşme'yi mutlaka okuyunuz.

share button   
Sosyaldeyince.com sosyal bilgiler sitesi

GÖKTÜRK08

VİDEOLARI NASIL İNDİREBİLİRİZ

Sosyaldeyince

Alıntı yapılan: GÖKTÜRK08 - 10 Ekim, 2018, 22:16VİDEOLARI NASIL İNDİREBİLİRİZ

Youtube gibi pek çok video izleme sitesi var. hiçbirinde dikkat ettiyseniz indirme linki yok. sebebi hem insanların kendi sitelerini tekrar ziyaret etmesini sağlamak hem de site işleyişini yormamak, indirme linki koyunca herkes videoyu izlemeyecek de olsa "olsun bulunsun" diyerek bütün videoları indiriyor. Bu sitenin trafiğini VE site maliyetini de önemli ölçüde arttırıyor.
Sosyaldeyince.com sosyal bilgiler sitesi

site tanıtım
 

Özetler 5.Sınıf - 6.Sınıf - 7.Sınıf - 8.Sınıf . . : : : . . Etkinlikler 5.Sınıf - 6.Sınıf - 7.Sınıf - 8.Sınıf
Sunular 5.Sınıf - 6.Sınıf - 7.Sınıf - 8.Sınıf