Sosyal Bilgiler Sitesi - Sosyaldeyince.com
..:: Bilgiye Atılan Adım ::..


Sosyaldeyince.com Akıllı Telefon Uygulaması Google Play Store^de yayında.

Çin Seddi

Başlatan Sosyaldeyince, 25 Nisan, 2014, 19:07

« önceki - sonraki »

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Sosyaldeyince

25 Nisan, 2014, 19:07 Son düzenlenme: 07 Ağustos, 2018, 15:21 Sosyaldeyince
[size=11]Çin Seddi[/size]
Yüzyıllar önce yapılmış, uzunluğu 5 bin kilometreyi aşan, Çinlilerin yaptığı savunma duvarı.


Uzaydan bakıldığında ince, uzun bir dere  gibi görülebilen, insan eliyle yapılmış tek eser olan Çin Seddi, Çin'in  kuzeybatısı boyunca uzanan dünyanın en uzun savunma duvarıdır. Kalıntıları Po  Hay körfezinde deniz kıyısında başlar. Pekin'in kuzeyinden geçerek batıya  yönelir ve Huang-Ho nehrini ikiye bölerek güneybatıya uzanır. Gobi Çölü'nün  güneyinden batıya yönelerek devam eder.
çin seddi

İlk set, M.Ö.7. yüzyılda Chu Krallığı tarafından,  günümüzdeki Henan eyaletinde yapılmış olup fazla uzun değildir. M.Ö.3. yüzyılda  Hun, Tunguz ve Moğolların saldırılarını durdurmak ve ülkenin kuzey sınırlarını  korumak için İmparator Qin Shin Huang (Çe-Huang-Ti), burayı boydan boya aşılmaz  bir savunma duvarıyla kapatmaya karar verdi. M.Ö.221 yılında daha önceki  krallıkların yaptırdığı duvarları birleştirek uzattı. M.Ö.3. yüzyıldan M.S.17. yüzyıla kadar Çinliler seddi uzatmaya devam etmişlerdir. Seddi onaran ve  savunma amaçlı kullanan son hanedan Ming Hanedanı (1368-1644) olmuştur.
Seddin yıkılmış olan kısımlarıyla birlikte uzunluğu 10.000  kilometreyi bulur. Bugün ayakta duran kısım Ming Hanedanı devrinden kalan 3.000  kilometrelik settir. Ancak asıl inşaat, M.Ö.221 ile M.S.608 yılları arasında  yapılmıştır.
Seddin kalınlık ve yüksekliği yer yer değişir. Genellikle  duvarın yüksekliği 7-10   metre, taban kalınlığı 7 metre ve üst kalınlığı  ise 6 metre  civarındadır. Üzerinde atlar ve arabalar gidebilmektedir. Duvar boyunca  siperlik ve okçu delikleri vardır. 200 metrede bir gözetleme kulesi veya kale  ve 9 kilometrede bir fener kulesi bulunur. Duvar üzerinde yer yer saray ve  tapınaklara da rastlanır. Bazı yerlerde setler, kademeli savunmaya imkan  verecek şekilde bir kaç sıra halinde yapılmıştır.
Çin Seddi, en uzun sürede yapılan ve en çok insan  çalıştırılan yapıdır. M.S.555'te Beijing ile Datong arasındaki 500 km.lik duvarın yapımında  1.800.000 kişi çalıştırılmıştır. Badaling dağının üzerinden geçen seddin sadece  200 metrelik kısmını yapmak için bile binlerce kişi çalıştırılmış ve bu  kişilerin isimleri bir taşa yazılmıştır.

share button   
Sosyaldeyince.com sosyal bilgiler sitesi

site tanıtım
 

Özetler 5.Sınıf - 6.Sınıf - 7.Sınıf - 8.Sınıf . . : : : . . Etkinlikler 5.Sınıf - 6.Sınıf - 7.Sınıf - 8.Sınıf
Sunular 5.Sınıf - 6.Sınıf - 7.Sınıf - 8.Sınıf