Yaz Kursu Planları
site tanıtım
sosyal bilgiler uygulama

Çevre Kirliliği ve İnsan Gönderen Konu: Çevre Kirliliği ve İnsan  (Okunma sayısı 3095 defa)

Çevrimdışı Sosyaldeyince

  • Site Yöneticisi
  • *****
  • İleti: 4468
    • Sosyaldeyince.com
Çevre Kirliliği ve İnsan
Çevre Kirliliği ve İnsan
« : 05 Nisan 2015, 21:43 »
Çevre Kirliliği ve İnsan
Dünyayı yeteri kadar kirlettik, çevre için artık, bir şeyler yapma zamanı gelmedi mi?


Dünyayı bu kadar çok seven ve dünyaya da bu kadar çok zarar veren başka hiçbir canlı yoktur. İnsanoğlu yaşayabileceği tek gezegen olan dünyayı büyük bir hızla kirletmekte ve yaşanamaz bir hale getirmektedir. Bundan yüzlerce yıl önce dünyanın pek çok yerinde var olan ormanlar yok edilmiş durumdadır. İnsanlar artık temiz bir hava alabilmek için şehirlerden kilometrelerce uzaklıktaki yerlere gitmek zorunda kalıyorlar. Hatay Dörtyol ilk kurşun  Kurulan fabrikalar, sanayi atıkları, arabalardan çıkan gazlar, evsel atıklar, günlük hayatta ortaya çıkan çöpler dünyayı günden güne kirletiyor. Umursamadığımız, önemsemediğimiz küçük bir pet şişe bile yüzlerce yıl sonra yok oluyor. Dünyayı her geçen gün kendi ellerimizle mahvediyoruz, özellikle sanayi tesislerinden çıkan zehirli gazlar ozon tabakasını delerek küresel ısınmayı her geçen gün daha da arttırmaktadır.
Dünyanın artan ısısı, iklim değişikliklerine, buzulların erimesine, kuraklığın artmasına, dünyada insan yaşamının devam etmesine engel olmaktadır. İnsanoğlunun yeni bir dünya arayışının en büyük sebebi yine kendisidir. Dünyayı kirleten insanlar artık yaşayabilecekleri daha temiz bir dünya aramaktadır. Yakın bir gelecekte dünyanın pek çok yeri için kuraklık uyarıları yapılmaktadır. İnsanoğlunun umursamaz tavrı devam ettikçe, yaşanabilir çevreleri, güzel çiçekleri, kuşları, doğa manzarasını artık sadece filmlerde göreceğiz.
Burada sadece fabrikalara değil bütün bireyleri büyük sorumluluklar düşüyor, özellikle israftan kaçınmak, tasarrufta bulunmak, çevreyi kirletmemek bütün bireylere düşen görevler arasında yer almaktadır. Dünyada yaşayan her insan bir ağaç dikse dünyada ağaç sayısının milyarlarca artabileceğini hiç düşündünüz mü?
Özellikle, ağaç dikmek çevreye yapılabilecek en büyük katkılar arasında sayılmaktadır. İçilebilir su kaynakları dikkatlice kullanılmadığı takdirde yakın bir gelecekte dünya nüfusunun önemli bir bölümü susuz kalacaktır.
Bu dünya hepimizin yaşayabileceği tek gezegendir, onu korumak, gelecek kuşaklara yaşanabilir bir dünya bırakmak hepimizin görevidir.


Linkback: https://www.sosyaldeyince.com/videolar/cevre-kirliligi-ve-insan-t3106.0.html

share button  


Sosyaldeyince.com sosyal bilgiler sitesi

sosyal bilgiler

Çevre Kirliliği ve İnsan
Çevre Kirliliği ve İnsan
« : 05 Nisan 2015, 21:43 »
sosyaldeyince.net


xx
Çevre Kirliliği ve Türkiye

Başlatan Sosyaldeyince

0 Yanıt
1946 Gösterim
Son İleti 30 Eylül 2014, 14:18
Gönderen: Sosyaldeyince
clip
OKUL VE ÇEVRE GÜVENLİĞİ

Başlatan Sosyaldeyince

0 Yanıt
1638 Gösterim
Son İleti 14 Haziran 2015, 12:22
Gönderen: Sosyaldeyince
xx
TURİZM VE ÇEVRE BİLİNCİ

Başlatan Sosyaldeyince

0 Yanıt
2257 Gösterim
Son İleti 27 Eylül 2014, 12:35
Gönderen: Sosyaldeyince
clip
OKUL ve ÇEVRE İLİŞKİSİ

Başlatan Sosyaldeyince

0 Yanıt
1595 Gösterim
Son İleti 12 Haziran 2015, 18:39
Gönderen: Sosyaldeyince
clip
Çevre Koruma Haftası

Başlatan Kutup Yıldızı

0 Yanıt
284 Gösterim
Son İleti 27 Mayıs 2017, 12:20
Gönderen: Kutup Yıldızı