Sosyal Bilgiler Sitesi - Sosyaldeyince.com
..:: Bilgiye Atılan Adım ::..

Çevre Kirliliği ve İnsan

Başlatan Sosyaldeyince, 05 Nisan, 2015, 21:43

« önceki - sonraki »

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Sosyaldeyince

Çevre Kirliliği ve İnsan
Dünyayı yeteri kadar kirlettik, çevre için artık, bir şeyler yapma zamanı gelmedi mi?Dünyayı bu kadar çok seven ve dünyaya da bu kadar çok zarar veren başka hiçbir canlı yoktur. İnsanoğlu yaşayabileceği tek gezegen olan dünyayı büyük bir hızla kirletmekte ve yaşanamaz bir hale getirmektedir. Bundan yüzlerce yıl önce dünyanın pek çok yerinde var olan ormanlar yok edilmiş durumdadır. İnsanlar artık temiz bir hava alabilmek için şehirlerden kilometrelerce uzaklıktaki yerlere gitmek zorunda kalıyorlar.
Hatay Dörtyol ilk kurşun
  Kurulan fabrikalar, sanayi atıkları, arabalardan çıkan gazlar, evsel atıklar, günlük hayatta ortaya çıkan çöpler dünyayı günden güne kirletiyor. Umursamadığımız, önemsemediğimiz küçük bir pet şişe bile yüzlerce yıl sonra yok oluyor. Dünyayı her geçen gün kendi ellerimizle mahvediyoruz, özellikle sanayi tesislerinden çıkan zehirli gazlar ozon tabakasını delerek küresel ısınmayı her geçen gün daha da arttırmaktadır.
Dünyanın artan ısısı, iklim değişikliklerine, buzulların erimesine, kuraklığın artmasına, dünyada insan yaşamının devam etmesine engel olmaktadır. İnsanoğlunun yeni bir dünya arayışının en büyük sebebi yine kendisidir. Dünyayı kirleten insanlar artık yaşayabilecekleri daha temiz bir dünya aramaktadır. Yakın bir gelecekte dünyanın pek çok yeri için kuraklık uyarıları yapılmaktadır. İnsanoğlunun umursamaz tavrı devam ettikçe, yaşanabilir çevreleri, güzel çiçekleri, kuşları, doğa manzarasını artık sadece filmlerde göreceğiz.
Burada sadece fabrikalara değil bütün bireyleri büyük sorumluluklar düşüyor, özellikle israftan kaçınmak, tasarrufta bulunmak, çevreyi kirletmemek bütün bireylere düşen görevler arasında yer almaktadır. Dünyada yaşayan her insan bir ağaç dikse dünyada ağaç sayısının milyarlarca artabileceğini hiç düşündünüz mü?
Özellikle, ağaç dikmek çevreye yapılabilecek en büyük katkılar arasında sayılmaktadır. İçilebilir su kaynakları dikkatlice kullanılmadığı takdirde yakın bir gelecekte dünya nüfusunun önemli bir bölümü susuz kalacaktır.
Bu dünya hepimizin yaşayabileceği tek gezegendir, onu korumak, gelecek kuşaklara yaşanabilir bir dünya bırakmak hepimizin görevidir.

share button   
Sosyaldeyince.com sosyal bilgiler sitesi

site tanıtım
 

Özetler 5.Sınıf - 6.Sınıf - 7.Sınıf - 8.Sınıf . . : : : . . Etkinlikler 5.Sınıf - 6.Sınıf - 7.Sınıf - 8.Sınıf
Sunular 5.Sınıf - 6.Sınıf - 7.Sınıf - 8.Sınıf