Sosyal Bilgiler Sitesi - Sosyaldeyince.com
..:: Bilgiye Atılan Adım ::..


Sosyaldeyince.com Akıllı Telefon Uygulaması Google Play Store^de yayında.

Biruni

Başlatan Sosyaldeyince, 25 Şubat, 2015, 12:57

« önceki - sonraki »

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Sosyaldeyince

Biruni
Dünyanın çevre uzunluğunu hesaplayan bilim adamı El Biruni


BİRUNİ (973 – 1043)
El Biruni, Merkezi Asya'da tarihi bir bölge olan Harezmi’de doğdu. Batı'da "Aliboron" adıyla bilinen Biruni’nin yapıtları birçok Batı diline çevrilmiştir. Biruni, hiçbir eserinde tek bir bilime veya konuya bağlı kalmadan bilimi tek bir bütün olarak gören bir ansiklopedisttir.
El Biruni’nin eserlerinin sayısı yüz seksen civarındadır. Yetmiş adet astronomi ve yirmi adet de matematik kitabı bulunmaktadır. Tıp, biyoloji, bitkiler, madenler, hayvanlar ve yararlı otlar üzerinde bir dizin oluşturmuştur. Ancak bu eserlerden sadece yirmi yedisi günümüze kadar gelebilmiştir.
Gazneli Mahmud ile Hindistan’a giden Biruni, Hint dilini ve bilimini de öğrenmiş, Doğu kültürü ile Batı kültürünün karşılaştırması olan El-Hind adlı eserini yazmıştır.
Gazneli Mahmut, Biruni hakkında "Sarayımın en değerli hazinesi Biruni'dir" diyerek Biruni’ye ve bilim adamlarına verdiği önemi göstermiştir.
Kitab-üs-Saydala Tıp ve eczacılık konusunda yazdığı ansiklopedik mahiyette bir eserdir. Eserde ilaçların ve otların isimleri; Arapça, Farsça, Yunanca, Süryanice, Sanskritçe, Hintçe ve Türkçe olarak kaydedilmiş özellikleri açıklanmıştır.

biruniEl Biruni, astronomi üzerine yaptığı en iyi çalışmayı Gazneli Mahmut'un oğlu Sultan Mesut'a sundu. Biruni, "Mesud'un Kanunu" adlı eserinde önemli astronomik bilgiler vermiştir. Sultan Mesut da bunun üzerine kendisine bir fil yükü gümüşü hediye edince, "Bu armağan beni baştan çıkarır, bilimden uzaklaştırır." diyerek bu hediyeyi geri çevirdi.
Biruni dünyanın yuvarlak olduğunu savundu ve dünyanın çevre uzunluğunu ölçmeyi başaran ilk bilim adamı olmuştur.
973’de Harezm’de doğan Biruni için Unesco,1973 yılını Dünya Biruni yılı olarak seçmiş ve onun adına bir çok devlette pullar basılmıştır. 


share button   
Sosyaldeyince.com sosyal bilgiler sitesi

site tanıtım
 

Özetler 5.Sınıf - 6.Sınıf - 7.Sınıf - 8.Sınıf . . : : : . . Etkinlikler 5.Sınıf - 6.Sınıf - 7.Sınıf - 8.Sınıf
Sunular 5.Sınıf - 6.Sınıf - 7.Sınıf - 8.Sınıf